èlánky ¦ sekce ¦ kontakt ¦ Hledat image

Zkracování st�l� odkaz / permalink

23.6.2025

Mìl jsem pøi létání na letadle kameru Insta360 GO 3 a vznikly tak dvì hodiny natoèeného materiálu: létání - poletování na jednom místì s jedním modelem. image

Nastává problém, jak takový materiál zpracovat, aby z toho byl filmeèek tak 3 až 6 minut dlouhý. Dìlám to v nìkolika fázích, podstatou procesu je zkracování, zahazování. image Jde o to vybrat zajímavé zábìry tak, aby se neopakovaly podobné, aby to dávalo dohromady smysl, aby dìje v zábìrech na sebe nìjak logicky navazovaly. A celé by to mìlo nést nìjaké sdìlení divákovi.

Vypadá to nìjak takto:

  • Všechny poøízené zábìry vložím do jedné timeline a zrychlenì si ji prohlédnu. Tím se zaènu seznamovat s tím, co mám natoèené. Pøi tom už vidím nìjaké zajímavé momenty, kdy se zábìr povedl kompoziènì, expoziènì. Pokud si nedokážu vše zapamatovat, dìlám si nìjaké výpisky / poznámky.
  • Pøemýšlím nad hrubým scénáøem, co by se mìlo ve filmeèku objevit. Možná nìjaký pøíbìh, možná nìjaký postupný popis místa a dìje, který jsem natoèil.
  • Zvažuji, zda budu støíhat kratièké klipové zábìry spíše k vyvolání emoce, nebo zábìry o nìco delší - popisné, kde divák bude moci vnímat detaily v zábìru, kdy na to bude mít èas.
  • Zakládám si prázdnou timeline, pøipojuji k poèítaèi Speed Editor a vybírám z natoèeného materiálu vhodné zábìry, které vkládám na konec nové timeline. Jde to i bez takovéto speciální klávesnice, toèením koleèkem lze snadno a hlavnì rychle najít pøesnì zaèátky a konce zábìrù.
  • Obèas kouknu na vznikající timeline, kontroluji délku zábìrù - rytmus a když je rytmus dobrý, vybírám zábìry v podobné délce, abych zachoval rytmus.
  • Když jsem probral celý natoèený materiál, spustím si a prohlédnu novou timeline. Má tøeba 15 minut. Prohlížim si ji, identifikuji stejné nebo hodnì podobné zábìry a volím z nich jeden ten nejpovedenìjší
  • Pøi promítání nové timeline pøemýšlím nad tím, aby zábìry na sebe nìjak logicky vázaly. Nelze si to vìtšinou zapamatovat, dìlám si k zábìrù poznámky "vzlet", "pøistání", "stoupání", "kroužení v malé výšce doprava", "kroužení ve výšce doprava", "kroužení doleva", "let nad vesnicí", "let na polem" atp.
  • Když je potøeba pøesouvám v timeline zábìry, mìním jejich poøadí.
  • Zkouším najít hudbu, která by se náladou a rytmem do filmeèku hodila. Mùže to být jedna skladba, musí ale pokrýt celoui délku filmeèku. Nabo to mùže být více skladeb s rùzným rytmem a náladou, pokud i filmeèek má rùzné èásti.
  • Vkládám vybranou hudbu do timeline a když si filmeèek pøehrávám, tak už to vidím i s hudbou. Pokud mám více tipù na hudbu, vkládám si jich do timeline více a støídám si je a zkouším, která je lepší. Má-li nìkoho, kdo je ochoten to skouknout, mohu mu to promítnou s více variantami hudby a nechat si poradit.
  • Koukám na filmeèek s vybranou hudbou. Zkracuji nebo prodlužuji zábìry, aby jejich rytmus odpovídal rytmu hudby.
  • Vygeneruji si celé video a pustím si ho pøes celou obrazovku. Ve velkém obrazu lze objevit detaily, kterých jsem si pøedtím nevšimnul, mùže to být pohyb nebo objekty na zemi, nìjaká hra svìtla.
  • Tím, že vidím celé video vícekrát, vnímám už vìci, které jsou ve filmeèku duplicitní nebo nudné a zábìry vyhazuji. Zábìry také zkracuji. Pøi koukání na filmeèek si dìlám poznámky co mám se zábìry udìlat, v poznámkách mám èas opsaný z èasomíry støižny.
  • Úpravy dle poznámek (zkracování zábìrù, vyhazování zábìrù) dìlám od konce filmeèku, sedí mi tak poøád èas uvedený v poznámkách.
  • Opakuji krok vygenerování celého videa, skouknu ho, zapíšu si poznámky a provedu úpravy dle poznámek. Tak se postupnì v nìkolika iteracích dostanu na zamýšlenou délku.
  • Už jsem s délkou filmeèku blízko cílové délky.
  • V tuto chvíli je dobré udìlat si pøestávku a pokraèovat až po pøestávce. Vidím to pak kritiètìji a èasto to vede k dalšímu zkracování zábìrù.
  • Potom už následují další kroky, korekce barev a expozice, nastavení úrovní zvuku, titulky a podobnì.

(zveøejnìno na stránce Jak støíhat)