image

Hawkeye Firefly Q6 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.02.2017

Po dobré zkušenosti s kamerou Hawkeye Firefly 6S mě zaujal další typ od čínského výrobce Hawkeye - podlouhlá Firefly Q6.

image

Podlouhlý tvar je v mnoha případech výhodnější než "krabicová" GoPro a menší hmotnost při montáži na malé modely taky hraje roli. Tvarem podobná kamera Mobius mě svými výkony nezaujala, u Q6 jsem předpokládal dobré vlastnosti 6S.

Kamera se dá pořídit za 50 až 70$. Při nákupu pozor na to, že se prodávají dva typy kamery. Jeden má objektiv se zorným polem 120 stupňů a u druhého je objektiv se zorným polem 90 stupňů. Pro mé účely je lepší širší 120 stupňů.

První dojmy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.02.2017

Dodávka kamery Hawkeye Firefly Q6 je minimalistická. Malá krabička, uvnitř kamera, kabel se stabilizátorem pro napájení z pohonného akumulátoru, USB kabel a manuálek tištěný nesmyslně malým písmem. Toť vše!

image

Je dobré mít od prvopočátku vědomí, že kamera je určena pro provoz na kopteře. Není to sportovní kamera v tom pravém smyslu slova, nemá žádný systém držáků, aby ji bylo možné montovat na řidítka na kolo nebo na helmu na lyžích, není odolná nepřízni prostředí, nemá ovládání přizpůsobené pro ovládání během sportování.

image

Kamera má podlouhlý tvar podobně jako kamery Mobius, Runcam, Sony. Pokud kamera kouká ve směru letu, má výrazně menší aerodynamický odpor než kamery tvaru GoPro. Kamera je stejně jako typ 6S vybavena gyroskopickou stabilizací.

Kamera přišla s firmware verze 2.3. To se ukázalo jako problém. V dokumentaci se mluví o vypínání LED nebo vypínání zvukové signalizace, já ale v menu nic takového nemám. Navíc když nastavím Gyro ON, ledky dvakrát zablikají a potom už se nemohu v menu pohybovat, kamera zamrzne. Jde to jen vypnout. Kamarádi, kteří kameru taky pořídili, ovládají kameru v pohodě. Měli ve svých kamerách nižší verzi a snadno si do kamer nahráli verzi 2.2. Ta moje V2.3 je opravdu nějaký úlet a našel jsem diskuzi, kde to řeší přepsáním V2.2. Mě se ale přehrání firmware nedaří. Dodržel jsem velikost karty 16GB, kterou výrobce doporučuje, dodržel jsem návod, ale kamera po zapnutí na přítomnost souboru s firmware nereaguje. Až když výrobce vydal firmware V2.5, tak jsem uspěl. Přehrání firmware proběhlo snadno a v menu kamery se objevily slibované volby.

Kamera nemá wifi, takže není možné po instalaci na model kontrolovat na displeji telefonu, kam je kamera namířena. Kamera umí na rozdíl od 6S pípat. Zvuková indikace je dobrá věc, během přípravy k letu je to potvrzení, že kamera něco dělá. Blikáním indikačních LEDek i pípání lze vypnout, kameru lze tedy použít skrytě.

Výdrž baterie v pokojové teplotě je cca 20 minut. Baterka je malá a měkká. Odpovídá to předpokládanému použití / zadání, x-koptéra déle neletí a hmotnost kamery je podstatný parametr. Kablík, který je ke kameře přibalen, lze použít pro napájení přímo z pohonné baterie. Na kabelu je stabilizátor, který zvládne napájení z dvoučlánku až šestičlánku Li-pol.

image

S tímto napájením kamera bezpečně nahrává i v mrazu.

Čitelnost displeje na slunci je malá a blikání LED, které indikují nahrávání je na slunci málo zřetelné. LED GoPro jsou vidět mnohem lépe.

Kamera se po připojení USB kabelem objeví v počítači jako disk, fotky i videa jdou potom snadno překopírovat do počítače.

Návod je tištěný opravdu titěrným písmem, na webu výrobce www.cnfpv.com jsem manuál v elektronické podobě nedokázal najít. Podpora výrobce uživatelům neodpovídá našim zvyklostem, užitečné informace najdete spíše v diskuzích uživatelů kamery. OVládání kamery se dá ale po nějakých pokusech zvládnout i bez manuálu.

Kvalita záznamu je dobrá, za své peníze dostanete hodně muziky. Kameru uveze i menší model. Pro delší lety je třeba však řešit externí napájení, interní akumulátor má malou výdrž. Stabilizace gyrem je výborná, umožňuje získat použitelné záběry i za počasí, které filmování z modelu příliš nepřeje. Expoziční automatika pracuje dobře.

Druhé dojmy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.03.2018

Už první zkušenost s Hawkeye Firefly Q6 napověděla, že obrazově je na tom tahle kamera lépe, než Hawkeye Firefly 6S.

image

Zpracování obrazu se dá nastavit tak, že výsledný obraz není přeostřený ani příliš kontrastní. Kamera tak dokáže podat více odstínů, více detailů. Podání barev a jasů se tak přiblížilo přirozenému podání, byť do obrazu, který leze z GoPro Hero3+ Black Edition, to má ještě daleko. Je třeba mít stále na mysli, že jde o přístroj za zlomek ceny té GoPro.

Hlavní změna a to změna k lepšímu oproti S6 je v nastavení expoziční automatiky. U S6 měnila expoziční automatika nastavení kamery příliš rychle, a tak když kamera koukala na horizont a poloha kamery se malinko měnila ve směru nahoru a dolů, obraz blikal, rychle se střídal obraz podexponovaný s obrazem přepáleným. To se u této kamery už neděje.

Nevýhodou kamery je poddimenzované napájení. Když ji chcete přidělat na křídlo, kde bude odkázaná na baterku co je uvnitř, nepočítejte s dlouhým filmováním. Zatím, co S6 vydržela hodinu, tahle kamera zhebne po cca 20 minutách.

Problém nastane i v chladu. Nepomůže zateplování kamery přelepováním jejích větracích otvorů, v teplotách kolem nuly má kamera jepičí život. Řešení je v externím napájení. S tím pracuje kamera spolehlivě i vmrazech. Máme vyzkoušeno létání s kamerou i v -10 stupních.

Nepříjemnou vlastností je špatné pořešení stavů před vybitím baterky. GoPro než se vybije, řádně ukončí svoji činnost, uloží na kartu roztočený záběr a vypne se. U Q6, když necháte kameru dojít až k vybití baterky, často přijdete o výsledek natáčení, protože na kartě není buď nic, nebo je záznam pokažený.

Viditelnost displeje za slunečného dne je špatná a svit indikačních LED diod na slunci taky zaniká. Kontrola stavu kamery tak dá trochu více práce, musí si člověk kameru zastínit.

Poměr cena výkon je výborný, kamera modeláře uspokojí, uspokojí běžné nároky na rozlišení a věrnost podání barev a běžné modelářské filmování. Jsem s ní spokojen.


zpátky na: Hawkeye Firefly 6S │ kam dál: Hawkeye Firefly Q6 - Parametry ještě dál: Hawkeye Firefly Micro


přehled kapitol:

 1. Kamery do modelů, filmování z modelů
 2. Kamery na modelech - přenosové systémy
 3. Systémy pro bezdrátový přenos obrazu - Můj pohled na trh
 4. Záznamové systémy
 5. Výběr kamery
 6. Kamery do modelů - můj pohled na trh
 7. Poznámky k výběru
 8. GoPro HD Hero
 9. Mobius
 10. Hawkeye Firefly 6S
 11. Hawkeye Firefly Q6
 12. Hawkeye Firefly Micro
 13. GoPro 360 MAX
 14. Insta360 GO 2
 15. Insta360 GO 3
 16. GoPro Hero 10 Black
 17. Runcam Thumb Pro
 18. Insta360 X4
 19. Ukázky videí z různých kamer
 20. Filmování z modelů
 21. Natáčení modelu svépomocí