image

Co je tady nového stálý odkaz / permalink

Kamera pro spottera na Vánoce 2019

Video - Co je tady o videu nového

Vývoj techniky i vývoj úrovně mediálních produktů jde ruku v ruce stále dopředu. Kamery s větším rozlišením, videa z nich s větším rozlišením, možnost uložit videa na Youtube ve větším rozlišení, větší televizory s větším rozlišením, to vše stále postupuje. Není to tak dávno, co jsme na počítači koukali na videa z internetu v rozlišení 480 pixelů, potom 720 pixelů, na videa nejčastěji natočená analogovými kamerami. Když se na ta videa podíváme dnes, řekneme si, jak jsme mohli koukat na takový rozmazaný obraz! image Potom přišlo rozlišení HD a digitální kamery a byl to kvalitativní skok! Obraz byl najednou ostrý a daly se koupit digitální kamery pro amatéry za třicet tisíc. Profíci, kteří se živí natáčením svateb, kupovali kamery pětkrát desetkrát dražší. Amatéři začali zkoušet točit foťáky, které poskytovaly obraz jako ty mnohonásobně dražší kamery, a zájem o kamery ve třídě "prosumer", kamery pro nadšené amatéry, jako kdyby opadal. Vypapadalo to tak, že výroci kamer zapomněli na náročnější amatéry. Na trhu byly levné spotřební kamery do dvaceti tisíc, potom velká díra a pak už byly k mání kamery v cenách přes sto tisíc. Ergonomie používání fotoaparátů se ukázala pro některé filmařské obory jako nic moc. Po čase se v produkčních řadách hlavních hráčů Canon, Panasonic, Sony objevily zase zajímavé strojky. A nedávno se objevily dostupné kamery s rozlišením 4K!

Pro filmaře amatéra, který má kameru sedm deset let starý model, vyvstává otázka, jakou kameru pořídit, aby kvalitou obrazu mohl konkurovat ostatním filmařům a aby vyhověl dnešním vysokým nárokům diváka.

image

zdroj: Wikimedia Commons
image více ....

Rode Wireless GO

Video - Co je tady o videu nového

Když profesionální filmaři filmují, je na place zvukař, který drží mikrofon na tyči nad mluvícími herci mimo záběr, protože jinak nejde dobře zachytit jejich hlasy. Amatér si dá směrový mikrofon na kameru a tak alespoň trochu zlepší srozumitelnost řeči. Vždycky to však řešení není. Někdy se musí použít klopový mikrofon. K tomu lze dobře využít i chytrý telefon, který poslouží jako záznamník zvuku.

image image více ....

Úprava barev

Video - Co je tady o videu nového

Když jsem točil tenhle filmeček, byly hodně těžké světelné podmínky. Hodně kontrastní světlo a tak jsou detaily utopené ve stínech.

image více ....

Přehled Přehled dalších změn image.