image

Modely

Modelářské výstavy

image

Model Hobby 2003stálý odkaz / permalink

05.10.2003

Vydal jsem se v sobotu na výstavu Model Hobby. Podle diskuse na Mojehobby mi připadalo, že návštěva skoro nestojí za to. Mým cílem však je prohlídka konkrétních modelů a případně nákup u firem, o kterých vím, že se výstavy účastní.

image

První pohled do haly dává za pravdu hlasům, které tvrdily, že účast oproti minulým ročníkům je slabá. Na první pohled je patrná poloprázdná hala. Zbyl tak prostor pro prezentaci modelů přihlášených do soutěže vystavovatelů

image

Výhodou je, že mezi stánky lze bez problémů procházet a i na setkání a hovor s přáteli je dostatek místa. Sám jsem potkal kamarády, které jsem neviděl opravdu dlouhá léta.

Osobně si myslím, že cesta zdražování vstupného a pronájmu stánků žene výstavu do záhuby.

- loni: parkovné 50 Kč, vstupenka 70 Kč, rodiny 150 Kč.
- letos: parkovné 50 Kč, vstupenka 90 Kč, rodiny (ale se 2 dětmi do 10 let!) 200 Kč

My (já a dva malí kluci) jsme zaplatili celkem 320 Kč. A to už je opravdu hodně. Nevím, kolik je vstupné na lipské výstavě, ale dočetl jsem se, že vystavovatelé tam zaplatí o 30% méně. A pro mě je to Lipska stejně daleko jako do Prahy.

Podobně to bylo i s počítačovým Invexem a skončilo to nakonec tak, že si firmy zařizují vlastní prezentaci v Praze nebo jejím okolí - tedy místu kam to mají všichni přibližně stejně daleko. Na takové akci si lze v klidu pohovořit s prodejci a výrobci a případně i nakoupit. Možná i to bude cesta výrobců a prodejců modelářských potřeb.

Dovedu si představit akci výrobce modelů na letišti v okolí Prahy, kde předvedou své modely v letu, modely si budu moci podrobně prohlédnout a případně zakoupit. Na akci může firma přilákat zákazníky stejně jako na výstavu - slevou. Potřeba je k tomu jen stan. Letecké dny by byly také vhodným prostředím pro takovouto akci. Výrobci a prodejci rádií nebo elektroniky mohou takovou akci uspořádat třeba v hotelu.

Mým cílem byla prohlídka modelů výrobců polomaket větroňů, o kterých jsem věděl, že na výstavě budou:

  • Formoplast
  • Gerasis
  • JR-models
  • Modell Studio Tupesy
  • Reichard
  • Topmodel
  • Vagenknecht
  • Valenta
Model Studio a Formoplast mě zklamaly, protože žádnou ze svých větších polomaket nevystavovali. U Gerasise jsem si potvrdil, že jeho modely ve střední cenové kategorii zaostávají v provrdení za modely ostatních výrobců. Od Vagenknechta jsem našel jen Pilatuse na výstavce modelů. Ten je krásný a i reference na jeho modely jsou příznivé. Jen černá hrana po dělící rovině formy na náběžné hraně mě nemile překvapila. Valentovy modely mi nějak nesedí - že by to bylo jejich univerzální žlutou barvou? Nakonec u mě zvítězily modely Topmodelu. Rozhodl jsem se ale nakonec pro Luňáka od Reicharda. Důvodem byl kompromis mezi cenou a užitnými vlastnostmi a také mě přesvědčilo jeho předvedení v Nesvačilech Jardou Suchomelem.

Prohlédl jsem si in natura přístroje Propagteamu.

image

Jednotlivé budíky i celé palubky vypadají opravdu dobře.

image

Firma dodává i vodové obtisky s nápisy pro polomakety a makety československých letadel: "zde netlačit", "nezvedat" atp. Bohužel už byl vyprodaní a tak jsem byl odkázán na jejich zásilkovou službu.

Nakonec jsem ještě jednou oběhl stánky a nakoupil serva, nové akumulátory do modelů, do mého fotoaparátu a spotřebičů doma i kolegů v práci, uzávěry kabiny, vypínací závěs pro aerovlek a jinou droboť podle připraveného seznamu. Oproti loňské výstavě jsem vše pořídil prakticky bez čekání a strkání ve frontách. Vstupné se mi tak vrátilo alespoň ve výstavní slevě :-)

Při odjezdu nastal problém, jak dostat do auta nás tři a krabici s Luňákem. Nakonec s námi nejela rozměrná lepenková krabice a kluci chudáci se krčili na jeden a půl sedadle za mnou. Cestou mi vyprávěli, co dělali na výstavě oni, ale já měl v hlavě Luňáka a hned mě napadaly problémy, které budu muset řešit: jak udělat nebo kde sehnat pěkného pilota, kam ho vlastně doma v paneláku dám a podobně. Ale to se jistě nějak vyřeší ...


imageModel Hobby 2004