image

Nový motor stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

12.12.2004

Co s novým motorem? Co budu k provozu motoru ještě potřebovat? Jak ho do modelu nainstaluji? Jak ho nastartuji? Jak ho seřídím? Plno otázek. Snad zde najdete odpovědi na tyto otázky:

Co si musíte současně s koupí motoru pořídit? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.05.2006
Abyste mohli spalovací motor v modelu bez problémů provozovat, musíte si k motoru pořídit ještě nějaké věci. Pořízení všeho potřebného je třeba věnovat patřičnou pozornost. Bez patřičných pomůcek si první spouštění motoru i jeho další provoz zkomplikujete. image

image více ...

Příprava motoru stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003

Motor není třeba před montáží do modelu nějak speciálně připravovat. Jen zkontrolujte dotažení všech spojů. Pavel Klíma doporučuje motor před prvním spuštěním částešně rozebrat a vyčistit. Více viz Hangár .

Instalace spalovacího motoru stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.10.2004

Motory jsou v modelu (ale i ve skutečném letadle) uloženy v motorovém loži. Motorové lože zajištuje pevné spojení motoru s trupem (rozložení sil vznikajících za chodu motoru - tah, kroucení, vibrace - nebo při nehodě do konstrukce draku), umožňuje měnit polohu motoru (vyosení) a vhodnými deformačními vlastnostmi chrání motor před poškozením při katastrofě.  S montáží motoru souvisí i nastavení pozice vrtule vzhledem k horní úvrati pístu. Ta závisí na tom, v jaké poloze modelu budete motor nahazovat. Motor lze nahazovat v zásadě ve dvou různých polohách modelu: model s křídly vodorovně nebo postavený na křídlo. Motor by měl procházet horní úvratí když list vrtule prochází polohou 2 až 12 hodin. To ale můžete řešit až na letišti a zcela podle svých zvyklostí.


image více ...

Startování spalovacího motoru stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003
Nastartovat spalovací motor není nic složitého. Chce to jen mít motor správně instalovaný, zaběhnutý a seřízený.

image více ...

Bezpečnostní opatření stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003
Motor v modelu je pri provozu modelu z pricipu své činnosti dalším zdrojem nebezpečí. Otáčející se vrtule má velkou kinetickou energii, motor jako takový je velká hmota soustředěná do malého prostoru plná ostrých hran. I teplota motoru je rizikovým faktorem. Dbejte proto při létání s motorovým modelem opatrnosti.

image více ...

Viz také stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003

Hangár - poznámky Pavla Klímy k zabíhání a údržbě motorů.