image

Co si musíte současně s koupí motoru pořídit? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.05.2006
Abyste mohli spalovací motor v modelu bez problémů provozovat, musíte si k motoru pořídit ještě nějaké věci. Pořízení všeho potřebného je třeba věnovat patřičnou pozornost. Bez patřičných pomůcek si první spouštění motoru i jeho další provoz zkomplikujete. image

Nářadí pro manipulaci s motorem stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003
Nějaké nářadí budete potřebovat při provozu motoru. Nějaké později při jeho údržbě a případně opravách.

image více ...

Palivo stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.01.2004
Palivem pro "žhavíky" je standardně 80% metylalkoholu a 20% ricinového oleje. Palivo se dá běžně koupit v modelářské prodejně za cca 50 Kč za litr.

image více ...

Svíčky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.01.2004
Svíčka zapaluje směs paliva a vzduchu ve válci.

image více ...

Vrtule stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003

Výběr vrtule závisí nejen na typu motoru ale také na režimu letu modelu, stupně zaběhání motoru atp. Pro začátek ale určitě vystačíte s vrtulí doporučenou výrobcem motoru. Jako začátečník dejte přednost levné vrtuli z plastu.


image více ...

Žhavení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.11.2004

Žhavení žhaví elektrickým proudem vlákno žhavící svíčky. Po nastartování motoru se žhavení odpojuje (cca po 5 - 15 sekundách). Za chodu motoru je vlákno žhaveno vysokou teplotou ve válci motoru.

Žhavení můžete koupit jako samostatný komplet nebo můžete ke žhavení využívat zdroje v bedně s nářadím nebo ze zdroje připojeného k autobaterii. V každém případě je nutné mít vhodnou koncovku a zdroj žhavení mít řádně nabit. Výhodou je i možnost regulace žhavení, kdy je možné při zaplavení svíčky palivo přižhavením vypálit.


image více ...

Tankování paliva stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003
Tankování by mělo umožnit bezproblémové naplnění nádrže i její vyprázdnění po létání. Když se budete rozhodovat pro nějaký systém, zamyslete se i nad tím, jak vám vybraný systém bude fungovat třeba v zimě.

image více ...

Nářadí by mělo být nepoškozené, žhavení nabité. Všechno by mělo být v pořádku. Není nic horšího, než se vracet z letiště kvůli vybitým baterkám nebo něčemu doma zapomenutému.

Mnoho modelářů při pořizování věcí ke svému prvnímu modelu pořizují také elektrický startér. Má to asi dva důvody. Za prvé to je na modelářských letištích hodně používaná pomůcka a za druhé nezkušenému majiteli motoru připadá, že startování motoru bude o mnoho snažší, než jeho první pokusy o naočení motoru rukou. Pokud však motor není seřízen a majitel nemá s motory žádnou zkušenost, je podle mého názoru použití staréru spíše na škodu. Vede to k dlouhodobému protáčení suchého nebo naopak přeplaveného motoru. Bez startéru se dobře obejdete. Je lepší první starty motoru provádět rukou a až když už myslíte, že se bez startéru neobejdete, tak alespoň motor moc startérem netrapte, když vám nechytá. Raději zapřemýšlejte, proč motor nechce chytit.