¦ Kontakt ¦ Hledat image

Sdružení letců Českého středohoří na horách

Sdružení letců Českého středohoří - Sdružení letců Českého středohoří

V pátek jsme se v partě Sdružení letců Českého středohoří dohodli, že ráno na svítání vyjedeme na hory, na sníh. Večer jsme ještě studovali vítr na windy, koukali jsme na webové kamery, zda je oblačnost nad hřebenem hor. Ráno za tmy jsem do auta hodil Twin Stara, baterky li-ion i li-pol a vyrazil z našeho Středohoří na Komárku v Krušných horách.

Vyhlížel jsem cestou hvězdy, ale obloha je od obzoru po obzor pokryta mraky, takže to bude jen o tom sněhu. Cestou serpentinami nahoru ale zahlédnu na okamžik východním směrem záblesk slunečního světla. Nahoře na hřebeni se scházíme všichni s téměř minutovou přesností. Je tu jen pár aut běžkařů, kteří si jako my přivstali, fouká po hřebeni slabý západní vítr, základna oblačnosti je ještě několik set metrů nad námi a pro létání jsou příznivé podmínky.

Létáme každý podle svého naturelu, trochu se snažíme sami sebe organizovat, ať netrefíme jeden druhého a pomalu mrzneme image I slabý vítr při teplotě mínus dva nepříjemně ochlazuje a my při řízení modelů jen stojíme. Zima má neblahý vliv i na výkon baterií v našich modelech, letové časy jsou výrazně kratší. Já jsem poprvé létal v takové zimě s li-ionkami a měl jsem co dělat, abych letadlo dotáhl z dálky k sobě. Výkon motorů spadl nečekaně brzo. Potom jsem už létal jen s li-polkami, které na tom jsou v chladu lépe.

Já jsem létal s brýlemi, hned po vzletu se mi otevřel pohled do kraje pod horami na jezero Milada osvícené sluncem probleskujícím v dálce na východě pod mraky. Užíval jsem si tak teplým světlem osvícené zasněžené stromy na úbočí hor a Podkrušnohoří zalité raními červánky. Na místě ma zemi za lesem, kde jsme létali, o tom nebylo ani zdání. Trvalo to celé asi pět minut a já jsem rád, že jsem to viděl a zažil. Jsou to takové ty okamžiky, na které si člověk během práce v týdnu vzpomene a zahřeje to duši.

Před desátou to balíme. Na louce kolem nás se začínají objevovat sáňkaři a létání přestává být bezpečné. Odjet z vrcholu hor je nakonec docela obtížné, protože se proti nám valí nekonečná kolona aut lidí, kteří se chtějí v době korony provětrat na sněhu. Nohy mi rozmrzaly v autě ještě dvacet minut.

Sdružení letců Českého středohoří u vody a na vodě

Sdružení letců Českého středohoří

Příjemný večer na Miladě.

Voda už měla koupací teplotu, my jsme ale přijeli až na osmou a tak jsme už nikoho nerušili. Měli jsme i spokojené diváky. Ten malý kluk na lavici ukazující na naše letadla a na Honzovu záchrannou loď pořád anglicky opakoval: To chci k narozeninám. image

Sdružení letců Českého středohoří - Otvírání hydroplánové sezóny

Sdružení letců Českého středohoří

Předminulou sobotu jsme začali letošní létání s hydroplány.

Počasí nezvykle teplé, hned ráno to bylo skoro na tričko. Vítr mírný, sluníčko, ideální podmínky pro létání. S příchodem studené fronty začal zesilovat vítr a nakonec foukalo tak, že se modely neudržely stojící na plovácích a museli jsme vyklidit pole - totiž rybník!

Karlova vzpomínka na rok 2019

Sdružení letců Českého středohoří

Karel celý rok pilně létal a filmoval, vstával za tmy, vyrážel ven ve vedru i mrazu. A tady je malé připomenutí roku 2019:

Přehled podle data | Starší image.