¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Hodnocení

Timber

Hodnocení po dvou letech provozovánístálý odkaz / permalink

11.06.2019

Jak vidím model Timber po dvou letech relativně intenzivního provozování?

Stále platí to, co jsem napsal před dvěma roky. Letadlo je nezáludné a mírně pokročilý pilot by ho měl zvládnout. Umí letět na třetinu plynu, je stále dobře ovladatelný. Letadlo ale snese velké natažení, větší, než jiné modely, je to asi díky slotům. Pády jdou dobře vybírat bez velké ztráty výšky.

S letadlem lze vzlétat na pětníku, s velkými klapkami při plném plynu ze země nebo z vody doslova vyskočí, stejně tak ho lze natažením těsně nad zemí skoro zastavit a sednout prakticky bez dojezdu. Mě se ale líbí pěkné dlouhé vzlety i přistání, které jdou s Timberem hezky. S letadlem lze létat i akrobacii a to i s plováky. Kormidla jsou dostatečně účinná, řízení je přiměřeně přesné. Letadlo se jeví jako málo setrvačné asi díky slotům a vzpěrám plováků, obojí letadlo přibržďuje při ubrání plynu.

Letadlo vychází provozně příznivě. Létám v něm akumulátory 3S 2200 mAh, které jsou cenově přijatelně a se čtyřmi nabitými baterkami vydržím u vody poletovat jeden a půl až dvě hodiny. To je čas strávený u vody létáním, není to doba čistého letu. Typicky se dobamých letů pohybuje mezi 13 až 17 minutami, když honím letalo převážně na plný plyn, zkrátí se doba letu na 7 minut. Varování vybitého akumulátoru mám nastaveno na 1700 mAh odebrané energie.

Já letadlo vozím většinou sestavené. Když musím sundat křídlo, je to jednoduchá manipulace a není nic v zavěšení křídla, co by touto manipulací trpělo. I výměna podvozků, montáž plováků místo kol nebo kol místo plováků je snadná, dá se stihnout za chvilku i těsně před odjezdem na létání a opět zde není nic, co by se touto manipulací opotřebovalo.

Mechová kola snesou i létání na asfaltu, pneumatiky i disky drží. Pérování podvozku je vyřešené tak, že podvozek si i po tvrdším přistání nebo po zakopnutí o drn nebo kámen drží správnou geomagtrii, letadlo stojí stále rovně, není nutné nic přiohýbávat. Plovákový podvozek je také dobře vyřešen. Plováky jsou k letadlu připevněny tuhou vzpěrovou konstrukcí, tvoří s trupem jeden celek, který při dosednutí na hladinu drží geometrii.

Jediné, co na letadle po dvou letech nese stopy opotřebení, jsou dvířka prostoru pro akumulátor, kde se omačkává zámek na jedné straně a dvířka úplně nedoléhají. A trochu blbě vypadají orezlé dráty vzpěr plováků a orezlé šroubky na ostruze, neodolaly tuzemské sladké rybniční vodě.

Letadlo jsem mnohokrát převrátil na vodě na záda, při létání za větrného počasí a na vlnách se tomu asi nikdo nevyhne. Timber čekal ležící křídlem ve vodě až si pro něj doplavu, nebo brodil křídlem ve vodě během tlačení naší "rescue" lodičkou ke břehu a nic z elektroniky mi zatím neodešlo. Konstrukce z pěnové plastické hmoty je u takto provozovaného modelu výhodou, letadlo netrpí vlhkostí.

Co mě nejdříve moc nebralo, bylo osvětlení modelu. Podvečerní a občas noční lety s osvětleným moodelem však mají své kouzlo, Timber svítí pěkně realisticky.

image

Dvakrát jsem zlomil plováky. Obojí při nekázni image Jednou jsem ukazoval, jak velké natažení Timber snese a falešný pocit měkkosti vody mi dovoli tahat Timbera co snese asi ve čtyřech metrech nad hladinou rybníka. V zatáčce na rychlosti jsem utrhl proudnice na jednom křídle a letadlo v první čtvrtině první oročky vývrtky v plné rychlosti a tak ve třiceti stupňovém úhlu trefilo hladinu. Špičky plováků se odlomily až u vzpěr, musel jsem při plavání pro letadlo řešit i sběr úlomků z hladiny, abych měl co slepovat. Do plováků po opravě stále zatékalo. Podruhé jsem na plný plyn letěl v mírném náklonu těsně nad hladinou a po vyletění ze zákrytu stromů na břehu letadlo nepatrně kleslo a zavadilo plovákem o hladinu. Totální rozprsk plováků na prvočinitele, muselk jsem koupit nové.

Zlomil jsem vrtuli. Také při nekázni. Při nočním létání na rybníku jsme se hecovali, jak blízko sednu k lodičce uprostřed rybníka osmdesát metrů daleko. Za téměř úplné tmy jsem ji trefil, vrtulí ji trochu rozebral a přišel o vrtuli. Překvapilo mě, že to není obyčejná vrtule, musela se objednávat.

Timber velikostně a provozně odpovídá FunCubu, mě se ale líbí Timber víc hlavně kvůli plovákům. Zatím co plováky FunCuba se na vodu "lepí", plováky u Timbera mají tuto "lepivost" menší. A již zmíněná tuhá vzpěrová konstrukce plováků drží jejich geometrii a tak se dá s Timberem třeba jezdit po jednom plováku.

Za celou dobu provozu mi na Timberovi nic neodešlo, třeba servo, nic neprasklo. Spokojenost. Letadlo má přesně tu velikost, kdy se ve vzduchu a na vodě už chová pěkně. Menší model se chová méně realisticky na vodě, větší model je dražší při nákupu i provozu. Model přesně splnil moje zadání kratochvilného letadla k vodě.

(zveřejněno na stránce Hodnocení)

print tisk