¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jeti DC16 - plusy a mínusy (?) stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.02.2011

První pohled na vysílač Jeti DC-16 - hlodalo ve mě trochu, zda řešení vzhledu i ergonomie není jen ústupkem výrobním možnostem. Ale po přečtení prvních dojmů lidí, kteří rádio na výstavě drželi v ruce a po přečtení popisu použitých materiálů, tento pocit už nemám. Líbí se mi to! A na druhý pohled se mi líbí i palcovka DS-16.

image
kliknutím zvětšíte (zdroj: pina.cz)

Cena

Odhady ceny 700 - 800 € odpovídají pozici na trhu, kam by asi měla tato rádia patřit. Jestli někdo čekal, že Jeti vrhne na trh rádio s plno vychytávkami za deset tisíc a bude chtít konkurovat třeba Auroře, tak já to nebyl.

Rádia s takovými vlastnostmi už nejsou rádia, které člověk vymění za dva roky, protože už mu nestačí a nějak ho omezuje.

Takovéhle rádio může člověk používat deset patnáct let a já třeba spíše než nízkou cenu při nákupu očekávám provozní spolehlivost.

Vybavenost

Rádio je vystavováno osazené všemi přepínači. Předpokládám, že to tak bude i v prodeji.

Vadí mi politika Graupneru, kde u pultových rádií musí zákazník ještě za další nemalé peníze přepínače dokupovat.

Technické řešení

Celkově mi zvolené řešení uspořádání rádia a jeho design připadají rozumné, spousta věci je řešena tak, jak to vyhovuje mé praxi:

  • anténa "do boku"
  • displej velký a nahoře
  • zvuky do sluchátka
  • hlasová hlášení

Anténa, kterou u systémů 2.4G považuji za zranitelný prvek, vypadá u tohoto vysílače dostatečně robustní. Tahám rádio hodně po letišti i po kopcích a často se mi stává, že o anténu zavadím modelem, dalšími zavazadly (kamera, fotoaparát). Zvolené řešení na bytelném držáku mi řipadá dostatečně robustní.

Zaujaly mě zmínky o odolnosti vodě. To je pro mě také důležité, protože na kopcích se není kam s rádiem schovat a taky ne vždy se mi chce kvůli krátké slabé přepršce přistávat. Problémy s navlhlým rádiem jsem už viděl mnohokrát a i sám jsem zažil, jaké to je, když do rádia nateče a přestane řádně fungovat. Jen trochu váhám, jak to v této souvislosti s dírou pro konektor a dírami nad reproduktorem.

Vysílač by měl umět zaznamenávat telemetrická data. To je průlom. K tomu bylo třeba dříve dalších zařízení v ceně mnoha tisíc. Se záznamem už přestává být telemetrie jen hraní, s tím už se dá vážně pracovat.

image
Nelíbí se mi provedení trimů. Umístění trimů je pro mě OK, mám to takto na Evu a za ty roky, co s Evem létám, se mi to plně osvědčilo.

Trimy Jetiho mi připadají hmatem "nečitelné". Chybí mi výstupek ve středu mezi tlačítky a kulaté tlačítko mi nepřipadá vhodné. U Eva to je naprosto jednoznačné, na kterém, trimu prst leží.


Tlačítka trimu na Evu (první obrázek)jsou podlouhlá, směrem od středu vystupují víc a víc nad povrch a uprostřed je pro orientaci výstupek. Podobně to bylo u jednoho z návrhů nového vysílače (druhý obrázek, zdroj: joshuacreative.eu). )

image image

Ovladatelnost

Čím jsou možnosti zařízení větší, čím více se toho dá nastavovat, tím větší je problém udělat ovládání zařízení takové, aby bylo přívětivé pro technicky méně zdatného uživatele a přitom neomezovalo ty, kteří se v ovládání zařízení vyznají.

Jsem hodně zvědav, jak v Jeti vyřešili ovladatelnost jejich vysílače.

Vím z vlastní zkušenosti, kolik i jinak technicky zdatných majitelů vysílačů si nechává vysílač nastavit od kamarádů. A vím, jak často si někdo někde na akci rozhodí nastavení rádia tak, že nemůže létat.

Jsem zvědav, jak to Jeťáci vymysleli, aby proklamovaná univerzálnost a široká nastavitelnos rádia neměla za důsledek obrovské nezapamatovatelné menu.

(zveřejněno na stránce RC - Můj pohled na trh)