image

Stavbastálý odkaz / permalink

08.07.2010
Stavba AN-2 - "Anduly" je jednoduchá. Díly jsou vymyšleny tak, že to asi ani nejde slepit špatně. Při sestavování modelu jsem se zaměřil na to, jak to asi bude vidět začátečník. Někdo, kdo bude mít něco takového na stole před sebou poprvé v životě.

V návodu by určitě mohlo být u možnosti lepení kyanoakrylátovým lepidlem (CA) uvedeno, jaké lepidlo je vhodné. Zda řídké, střední nebo husté. A také, že je vhodné pořídit si aktivátor lepidla. Mám zkušenost, že začátečníka překvapí, že lepené spoje neschnou. Neví, že se dá použít nějaký aktivátor.

Já jsem použil Kyanoakrylátové lepidlo HVP střední s aktivátor.

Barvení modelu - není uvedeno čím barvit, není uvedeno kdy barvit. Jestli před slepením jednotlivývh dílů nebo až po. Zda barvit i dosedací plochy. Pro začátečníka zbytečný rébus. Bude muset řešit, jaké barvy mu budou na materiálu držet, které materiál modelu "žerou" a které ne.

Já jsem použil barvy HET color a nanášel jsem je tupováním. Barvil jsem samostatné díly ještě před slepením modelu.

Instalace serv a náhonů krmidel bovdeny je jednoduchá. Jen jsem musel měnit páky na servech za delší a vidličky na páky kormidel nasadit na co nejvzdálenější dírku, aby měla kormidla přijatelný chod. To by možná také mohlo být v návodu uvedeno, že by se náhony a kormidla měly pohybovat volně. Jinak se začnou serva ve snaze přetáhnout tyto odpory ve svém uložení pohybovat a řízení modelu bude nepřesné a model se bude špatně trimovat.

Protože jsem musel kvůli gumičkovému unašeši použít zadní montáž motoru, tak jsem nemohl použít a otestovat dodané textitové lože. Vyrobil jsem si vlastní z třívrstvé překližky a zalepil je do zářezu cca 10 mm od nosu modelu.

Lepení dílů k sobě je snadné. Opravdu se to nedá pokazit, není třeba se bát, že si něco chytíte prstolepem v nevhodné poloze a už s tím nepůjde hnout. Na místo spoje se nakape prstolep (kyanoakrylátové lepidlo), díly přiloží k sobě, usadí do správné polohy a spoj se zastříjme aktivátorem.

Slepení polovin křídla se vzepětím. To nemusí být pro začínajícího modeláře úplně jasný pojem. A už vůbec nemusí být jasné, zda se udávané vzepětí týká jedné poloviny kžídla nebo celého křídla. A taky jak to zbrousit a jak to při slepování zařídit. Tady by měl být návod upovídanější. Doporučuji doplnit do návodu schematický obrázek, kde bude zobrazeno a okótováno lepení polovin křídla na stole, podložení konce poloviny křídla (výška podložky). Možná by nebylo od věci dát do návodu fotku, jak se brousí dosedací plochy polovin křídel.

Lepení pantů - v návodu je "vyříznout", ale když jsem žiletkou zkoumal hrany, tak jsem zjistil, že už jsou zářezy připraveny. image

U výškovky mi to ale moc jasné nebylo. Nakonec jsem osu otáčení umístil při horním povrchu a zářezy udělal cca 30 stupňů šikmo dolů. Poloviny pantu svírají v nulové poloze výškového kormidla cca 120 stupňů. V návodu to není řešeno vůbec.

Jediný díl, který se mi "nelíbil" byla směrovka. Ta je vyříznuta z polotovaru EPP tak, že jednu její plochu tvoří hladký povrch vzniklý na styku materiálu a formy, druhá plocha vznikla řezáním. Ten hladký povrch se mi špatně barvil. Jevil se mi, jako kdyby byl mastný. A taky má směrovka tendenci ohýbat se. Po nasunutí na panty se to neprojeví, ale při barvení to může začátečníka znejistět.

A ještě ostruha. Její drát je naohýbán trochu podivně "nakřivo", takže ho nejde jednoduše zalepit do nějakého podélného zářezu v trupu tak, aby model jezdil pěkně rovně. Buď se musí ohnout drát, nebo se ten zářez musí udělat "tak akorát šíkmo", aby model jezdil rovně. Je to drobnost, ale začátšníkovi to zase může trochu zamotat hlavu. image

Model jsem osadil takto - varianta A:

typAN-2
konstrukce / originMM modelárstvo
rozpětí / span [m]1.20
plocha křídla / area [m2]0,3
hmotnost / weight [kg]0.58
zatížení / wing load [kg/m2]1,93
charakter provozurektreační létání
motorModel Motors AXI 2208/34
typ poh. akumulátoruLiPol
napětí poh. akumulátoru [V]a) 7.4
b) 11.1
kapacita poh. akumulátoru [mAh]a) 2100
b) 1100
regulátorMGM Com Pro TMM 1210-3s Expert
rozměr vrtule / prop size [palce/inch]8/5
osazení servy / servos 2x E-flite S75
přijímač / receiverJeti Duplex R4

Je tedy osazen o něco slabším pohonem, než je návodem doporučovaný.

Výchylky kormidel - v návodu nejsou udány výchylky kormidel. To je dost podstatný nedostatek. Začátečník opravdu neví, zda se má směrovka vychylovat o 5 nebo 45 stupňů. Doporučuji tento údaj doplnit a udávat výchylku v milimetrech.

Montáž akumulátoru a rádia v trupu manuál popisuje stručne "použijte oboustranou lepící pásku a suchý zip". I tady je na místě alespoň fotka, aby ten, kdo to v životě neviděl, nemusel vymýšlet už vymyšlené.

Model se dá slepit a k létání připravit za jeden večer. Pokud ho nebudete barvit. image Barvení stavbu prodlouží, protože budete muset čekat, až různé odstíny barev na jednotlivých dílech zaschnou.

Stavbu modelu by měl zvládnout i "mírně nešikovný" image a s minimální výbavou. Jediná "odborná" práce je případné pájení konektorů na vývody akumulátoru a regulátoru.

Nanášení barvy tupovánímstálý odkaz / permalink
08.07.2010


imageStavebniceZáletimage