image

Údržbastálý odkaz / permalink

05.02.2004

Fotoaparát a jeho příslušenství je třeba také alespoň trochu udržovat.

Přechod na letní a zimní časstálý odkaz / permalink

30.03.2008

Aby byl v EXIF informacích o fotografii zapsán správný čas, je třeba po přechodu na letní nebo zimní čas nastavit správný čas ve fotoaparátu.

Některé přístroje umí přepínat mezi zimním a letním časem samy, ale je třeba tuto funkci inicializovat. Některé to neumí a je třeba při změnách času všechny tyto přístroje přestavit. Tak na to nezapomeňte!

Čištění skla objektivustálý odkaz / permalink

05.02.2004
čas od času se mi stane, že si sám sáhnu na čočku objektivu nebo mi do ní sáhne dítě či fotografovaný, když se brání fotografování.

Na čočce je potom mastný otisk prstu, který je patrný i na snímcích. Je třeba se skvrny zbavit.

Používám mýdlo a vodu. Navlhčím si hadřík a trochu (opravdu jen trochu) ho namydlím. Čočku umyji a vlhkým hadříkem bez mýdla povrch čočky otřu.

Hadřiky musí být vlhké. Ne mokré. Kamarádovi se stalo, že když to s vodou přehnal, dostala se mu voda až za čočku do objektivu, kde vytvořila na čočce mapy.

Potíže s akumulátorystálý odkaz / permalink

05.02.2004

Kolegům fotografům se stává, že jim rychle odchází tužkové akumulátory. Pořídili si k fotoaparátu jednoduchou rychlonabíječku společně se sadou akumulátorů. Ty po čase nejdou nabít na plnou kapacitu. Nabíječka nabíjení předčasně ukončí.

Příčinou je asi rozdílný stav jednotlivých článků. Nabíječka potom nemůže spolehlivě vyhodnotit ukončení nabíjení a ukončí ho předčasně.

Řešení je jednoduché. Zkusit nabít sadu pomalu malým proudem. Jednotlivé články v sadě se při pomalém nabíjení srovnají a sada půjde zase nabíjet rychlonabíječkou.

Poznámka: Pomalé nabíjení je nabíjení proudy menšími než je desetina jmenovité kapacity. Má-li akumulátor kapacitu např. 1800 mAh, je pomalé nabíjení nabíjení proudem menším než 180 mA.

Potíže s nabíjením nabíječkou s měřenímstálý odkaz / permalink

12.07.2006
Pořídil jsem si modelářskou nabíječku Shark 20. Nabíječka má oproti mé letité nabíječce schopnost akumulátory během nabíjení měřit. Pro nabíjení akumulátorů do fotoaparátu bych mohl nadále používat starý nabíječ, ale když jsem na cestách, nechce se mi tahat další poměrně těžkou věc. Zkusil jsem tedy nabíjet akumulátory do fotoaparátu - 4 tužky AA Sanyo NiMH 2500 - na nové nabíječčce. Nabíjení však bylo ukončeno po dodání cca 1/10 kapacity. Tedy předčasně. Proč? image
image Problém je v pouzdru, ve kterém mám pro nabíjení akumulátory vloženy. Je to ubyčejné plastové pouzdro na 4 články, které lze běžně koupit za 15 - 20 korun. Toto pouzdro vyvíjí poměrně malý přítla na kontakty akumulátorů a kontakty pouzdra také nejsou příliš vhodně provedeny. Na přechodech kontakt akumulátoru - kontakt pouzdra jsou velké přechodové odpory. Pro vlastní nabíjení to nevadí, ale když nabíječka akumulátory měří, naměří díky těmto odporům vyšší napětí a nabíjení ukončí.

Co s tím? Jak to vyřešit? Pomůže jen pořízení dokonalejšího držáku akumulátorů.

Dá se koupit. Například firma Keystone vyrábí osvědčené kovové držáky. Stojí to ale dost peněz.

Pavel Kőnig popisuje na své stránce domácí výrobu držáku univerzálního: :