image

Údržbastálý odkaz / permalink

05.02.2004

Fotoaparát a jeho příslušenství je třeba také alespoň trochu udržovat.

Přechod na letní a zimní časstálý odkaz / permalink

30.03.2008

Aby byl v EXIF informacích o fotografii zapsán správný čas, je třeba po přechodu na letní nebo zimní čas nastavit správný čas ve fotoaparátu.

Některé přístroje umí přepínat mezi zimním a letním časem samy, ale je třeba tuto funkci inicializovat. Některé to neumí a je třeba při změnách času všechny tyto přístroje přestavit. Tak na to nezapomeňte!

Přední čočka objektivustálý odkaz / permalink

23.10.2019

Přední čočku objektivu je třeba udržovat v čistotě. Není třeba to přehánět, ale při fotografování proti světlu se znečistění projeví výrazně a někdy nenávratně snímek znehodnotí.

image

Je třeba na to myslet a pokud hrozí fotografování proti světlu, je třeba čočku otřít. Používám hadřík na brýle zakoupený v optice.

Čištění skla objektivustálý odkaz / permalink

05.02.2004

Čas od času se mi stane, že si sám sáhnu na čočku objektivu, nebo mi do ní sáhne fotografované dítě. Na čočce je potom mastný otisk prstu, který je patrný i na snímcích.

Používám vodičku a hadřík na čištění brýlí, oboje zakoupené v optice.

V nouzi lze použít mýdlo a vodu. Navlhčím si hadřík a trochu (opravdu jen trochu) ho namydlím. Čočku umyji a vlhkým hadříkem bez mýdla povrch čočky otřu.

Hadřiky musí být vlhké, ne mokré. Ne všechny objektivy jsou utěsněné, voda či vodička na čištění se může dostat až za čočku do objektivu, kde vytvoří na čočce mapy zevnitř.