image

Řešenístálý odkaz / permalink

03.02.2008

Pro řešení různých situací lze použít různá řešení. Protože jednotlivé komponenty filmovacího řetězce jsou poměrně drahé, je dobré pořídit takové vybavení, které co nejvíce pokryje vaše potřeby.

Běžná kamerastálý odkaz / permalink

03.02.2008

V mnoha případech lze použít běžnou kameru se záznamem. MiniDV kamery jsou přiměřeně malé a lehké, takže je lze použít i tam, kde jsme si dříve kameru představit nedovedli.

Běžná kamera umí natočit hodinu materiálu v pro amatéra výborné kvalitě. Vhodnou kameru lze pořídit v cenách pod deset tisíc.

Pokud bude kamera umístěna někde nepohyblivě a požadovaný materiál lze natočit během hodiny nepřetržitého snímání, stačí k úspěchu jen dostatečně silný akumulátor a trocha štěstí.

Pokud bude třeba kameru během natáčení ovládat, spouštět a zastavovat snímání, bude to už horší. Dálkovým ovládáním, které bývá ve výbavě kamery, lze kameru ovládat jen z malé vzdálenosti a většinou jen z jednoho směru. Kamery lze také vhodným programem ovládat po kabelu USB z počítače, ale jeho délka je omezena na 10 - 15 m. Dají se pořídit bezdrátová ovládání kamer, u kterých se povely přenáší rádiem a kamera je ovládána přes infraport nebo USB kabel tak jak bylo popsáno výše, ale na vzálenosti mnoha desítek metrů.

Mezi typická úskalí práce s kamerou patří přecházení kamery do pohotovostního režimu nebo dokonce její vypnutí a špatná kontrola, co je vlastně v záběru.

Pokud však vystačíte s nepřetržitým snímáním do zaplnění pásky, poslouží vám miniDV kamera umístěna v letícím (větším) modelu letadla, kamera upevněná vně kabiny velkého letadla třeba na konci křídla.

Vždy je nutné dobře promyslet její upevnění, aby jste o kameru nepřišli nebo aby nezapříčinila havárii stroje, na který je připevněna a aby byla chráněna před vibracemi. To je velký nepřítel, který zapříčiňuje neostrost obrazu nebo i poruchy záznamu, když je mechanika vedení pásku méně odolná.

Vhodným doplňkem je širokoúhlá předsádka.

Podobným způsobem lze použít fotoaparát, který je schopný natáčet video v potřebné kvalitě. Problémy s jeho použítím jsou podobné jako u kamery, cena fotoaparátu je skoro stejná jako u kamery ale je menší a lehčí..

Kompaktní fotoaparátstálý odkaz / permalink

02.12.2012
image
Kompaktní fotoaparát je asi nejdostupnější zařízení, kterým lze filmovat v méně běžných podmínkách. Je dost malý, poměrně lehký a cenově dostupný.

Fotoaparáty umí točit běžně v rozlišení 640 x 480 (VGA) a mnohé i v HD rozlišení 1920 x 1080. Ceny se pohybují od 3 do 10 tisíc. Výhodou je možnost používat přístroj i v běžném rodinném životě.


Rozlišení videa by nemělo být jediným vaším kritériem při výběru fotoaparátu. Důležitější je, jak pracuje automatika clony, jak se chová při přechodu mezi pohledem nad horizont a pod horizont, jak vypadá obraz, je-li v záběru slunce a podobně. To bohužel uvnitř prodejny nevyzkoušíte image A mějte taky na paměti, že pro zpracování videa v HD rozlišení potřebujete přiměřeně výkonný počítač!

Fotoaparát by měl umět zaznamenávat video i v delších časových intervalech několika minut. Během této doby se nesmí fotoaparát sám vypnout. A je dobré si také dát pozor na výdrž akumulátoru, Co je platné, když fotoaparát umí nahrávat třeba 30 minut, když se za 20 minut vybije akumulátor.

Pokud bude třeba fotoaparát během natáčení ovládat, spouštět a zastavovat snímání, musíte hledat takový, který umožňuje dálkové ovládání po kabelu nebo inračervenými paprsky a musíte sehnat i příslušné zařízení, které vám umožní ovládání třeba vysílačem pro řízení modelů.

Kompaktní fotoaparáty mají většinou objektivy ve výsuvném tubusu. To dělá problémy na kole v terénu, při snímání z mororových modelů a podobně. Tubus objektivu se totiž třese.

Na modelu je u fotoaparátu problém s odporem vzduchu a u menších modelů narazíte i na problém s jeho s váhou. Společným problémem ve všech případech použití je problém s ovládáním přístroje. Když přístroj namontujete do připraveného držáku, můžete mít problém dostat se k tlašítkům na zadní stěně fotoaparátu a taky nemusíte dobře vidět na displej a nebudete moci zkontrolovat, zda je vše nastaveno správně. A každým vypnutím o ta nastavení přijdete. Tyto problémy řeší specializované kamery, ty mají ovládání úzpůsobené takovým podmínkám, ale jsou bohužel o něco dražší a nebývají už vužitelné k běžnému fotografování.

První pokusy o natáčení z modelu s kompaktním fotoaparátem. Na sedmikilovém Luňáku se dvě stě gramů hmostnisti fotoaparátu (imageCanon Ixus 800ISimage) prakticky neprojeví.

Jako problém se ukázalo ovládání fotoaparátu. Foťák přidělaný zadní stranou (displejem) k trupu modelu šel sice zapnout, ale po zapnutí bylo třeba foťák ještě nastavit. A to už nešlo. Znamenalo to vyndat foťák, zapnout, nastavit, vrátit do držáku a upevnit a zkontrolovat, zda natáčí. Vlečná zatím musela čekat a zdržoval jsem vlekaře i ostatní.

Záběry jsem použil do filmu z Podzimní Rané: Podzimní Raná 2006 image

První pokusy o natáčení z modelu na svahu. Chudák šestisetgramová Siesta vezla na hřbetě dvě stě gramů těžký foťák (imageCanon Ixus 800ISimage). Honit s ní rychlého Iona, když foťák byl jak vyklopený brzdící štít nebylo vůbec jednoduché.

Václav se s Ionem snažil létat co nejvíc předvídatelně a já se snažil dostat ho do objektivu fotoaparátu. Siesta ale s takovou brzdou byla pořád o patro níž než Ion a snahy o nabrání rychlosti končily hluboko pod hranou svahu. Nakonec se nějaké záběry podařily. Několikrát se stalo, jak jsme se soustředili každý na svůj úkol, že se modely náhodně sblížily tak, až nám ze země připadalo, že musí přijít rána! image

Natočil jsem během létání s modelem Extra (rozpětí, 1.8 m, hmotnost 7 kg, motor benzín 26 ccm) několik záběrů fotoaparátem Canon Ixus 800IS .

image
foto: Václav Bašek

Odstranil jsem u modelu původní kabinu a ze styroporu jsem vyrobil víko s držákem na fotoaparát. Fotoaparát je cca v místě hlavy pilota,

Motor ve volnoběžných otáčkách produkuje velké vibrace. Když se položí ruka na trup letadla, jsou cítit silné otřesy celé konstrukce. Po zvýšní otáček motoru se konstrukce letadla přestane třást, ale jemné vibrace jsou v ruce cítit stále.

Neočekával jsem tedy, že záběry natáčené na zemi s motorem na volnoběh k něčemu budou. Předpokládal jsem, že po odlepení modelu od země se vše uklidní a záběr bude maximálně trochu neostrý od jemných vibrací.

Bohužel se ukázalo, že záběry jsou roztřesené i za letu a to tak, že jsou prakticky nepoužitelné:

Příčinou mohou být dvě věci:

  • tubus výsuvného objektivu není nehybně spojen s tělem fotoaparátu a rokmitá se s amplitudou, kterou umožní spojení objektivu a zbytku fotoaparátu
  • automatická stabilizace, která může svojí činností stabilitu záběru zhoršovat

Zkusím tedy vypnout stabilizaci a objektiv nějak zatlumit, aby nemohl tak kmitat.

Miniaturní záznamová kamerastálý odkaz / permalink

16.04.2010

Kamera zaznamenává obraz na nějaké vlastní paměťové médiun. V podstatě stejně, jako běžná "rodinná" kamera. Po filmování se záznam z kamery stáhne do počítače a dále zpracovává. Chete-li použít kameru třeba pro záznam během letu modelu, nemůžete během filmování ontrolovat, co vlastně filmujete.

Na trhu je velké množství záznamových kamer od "špionážních" opravdu miniaturních po klasické ruční kamery se záznamem na kartu a mnohdy technicky řešené tak, že jsoui vhodné pro instalaci na letadlo nebo model, přes kamery speciálně vyvinuté pro zaznamenávání sportovních aktivit, tzv. "helmet cam".

Kamery se liší velikostí, typem záznamu, cenou. Jak si mezi nimi vybrat?

Kamery - můj pohled na trhstálý odkaz / permalink

Miniaturní kamera připojená kabelemstálý odkaz / permalink

10.02.2008

Kamera malých rozměrů, ze které je obraz veden kablíkem k záznamovému zařízení. Umožňuje pořídit záběry z míst, kam se kamera běžné velikosti nevejde nebo je místo, kam chceme kameru umístit, pro běžnou kameru z různých důvodů riskantní nebo jinak nevhodné.

Typickými příklady jsou záběry z přilby cyklisty nebo motocyklisty, záběry z blatníku auta, záběry z koutu pilotní kabiny, záběry vně kabiny letadla atd. atd., ale též i záběry z vnitřku ptačích hnízd, zvířecích nor nebo třeba z nepřístupných míst různých strojů a technologií.

Výstupem kamery je většinou koaxiál s kompozitním videem (AV) 1V v normě PAL nebo NTSC. Délka kablíku může být až několik metrů. Pro větší vzdálenosti nebo tam, kde je vedení kablíku obtížné se používá bezdrátový přenos.

Obraz se zaznamenává například běžnou miniDV kamerou (musí mít AV vstup), notebookem, nebo specializovaným záznamníkem obrazu, který zaznamenává obraz buď na harddisk nebo na paměťovou kartu.

Viz Snímací kamery - můj pohled na trh.

Miniaturní kamera připojená bezdrátověstálý odkaz / permalink

03.02.2008

Výkon a dosahstálý odkaz / permalink
05.03.2008

Vysílače pro přenos obrazu se dodávají s různým vyzářeným výkonem. Otázkou je, jaký výkon vysílače je pro ten který účel třeba.

udávají se tyto dosahy: 2.4 GHz
10 mW - 1500 m
500 mW - >3000 m

Přehled výrobců bezdrátových systémů přenosu obrazustálý odkaz / permalink

25.02.2011
naposledy přidané/změněné
Black Widow AV    RangeVideo    Team Balcksheep   
Prodejce kamerových systémů s bezdrátovým přenosem na zem. USA image anglicky
Prodejce kamerových systému s přenosem na zem. image anglicky
Prodejce kamerových systémů s bezdrátovým přenosem na zem. Švýcarsko image francouzskyimage německyimage anglicky
Prodejce kamerových systémů s bezdrátovým přenosem na zem. image anglicky


imageKamery pro speciální případy filmováníSystémy pro bezdrátový přenos obrazu - Můj pohled na trhimage následující stránka