image

Typ záznamustálý odkaz / permalink

21.12.2017

Kamery pro běžné spotřebilete a amatéry dnes používají jako záznamové médium paměťové karty. Tam je to s přenášením do počítače jednoduché, obsah karty přenesete do počítače po kabelu USB nebo kartu z kamery vyjmete a vložíte ji do počítače. Dříve kamery používaly více druhů záznamových médii a pokud kameru budete kupovat z druhé ruky, měli byste vědět, co kupujete.

Starší spotřební kamery zaznamenávaly obraz a zvuk na harddisky, pásky, také na paměťové karty a nebo třeba na disky DVD. Typ záznamu se u těchto kamer liší někdy dost výrazně. Ne každý typ záznamu je dostatečně kvalitní a vhodný k dalšímu zpracování, ne každý typ záznamu lze bezproblémově zpracovávat ve střihových programech.

Páskové SD kamery, HDV kamery zaznamenávají na pásek v DV formátu (odtud název pásky miniDV), záznam z těchto kamer zpracujete bez problému, jen si musíte pořídit k počítači fire-wire rozhraní. Harddiskovým kamerám, kamerám vypalujícím záznam na DVD disk doporučuji se vyhnout.

Jak dlouhý teleobjektivstálý odkaz / permalink

21.12.2017

Jedním z parametrů při výběru kamery je přítomnost nebo rozsah zoomu - objektivu s proměnnou ohniskovou vzdáleností. Jaký rozsah zoomu v praxi využijete?

Rozsah zoomu - příklady

3x - běžné rodinné fotografie, interiéry, modely na zemi, děti na dvorku
7x - zvířata v ZOO ve velkém výběhu, letadla, modely v letu
10x - dopravní letadla vzdálená 1 km

Při výběru kamery doporučuji chladnou hlavu pokud se týká násobku přiblížení objektivu. U kamery je mnohem obtížnější než u fotoaparátu pořídit s dlouhým ohniskem (velkým přiblížením) technicky přijatelný záběr. Zatím, co u fotoaparátu lze vybrat některý z pořízených snímků, který se povedl a je ostrý, záběr vzdáleného a hodně přiblíženého objektu pořízený kamerou rozklepanou rukou bude nepoužitelný celý.

Spíše tedy než za maximálním rozsahem zoomu bych se zajímal o širokoúhlost objektivu. Zatím, co 20 násobné přiblížení běžně v praxi zřejmě nevyužijete, malá širokoúhlost vám bude často vadit při filmování v interiéru.


kamery - můj pohled na trhimage následující stránka