image

Přijímač Dynam R5P stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

07.10.2006

Přijímač Dynam R5P jsem pořídil společně se servy TP995MG u firmy MontyModel Group. Ta ho prodává pod označením MMG-R5P FM.

Je to 5 kanálový přijímač s jednoduchým směšováním. Prodejcem je deklarovaný jako:

Přijímač vhodný zejména pro EPP pomalolety a veškeré park/slow flyery, elektrovrtulníky a menší větroně

Já jsem pořizoval věci na malý elektrolet a také na dálkové ovládání fotoaparátu a tak se se svým zadáním do specifikace prodejce určitě vejdu.

image

Přijímač je nepatrně větší a těžší než REX 5 plus (milimetr a gram), ale je za skoro poloviční cenu. Používá krystaly běžné velikosti. Jednoduché směšování.

Přijímač jsem si nejprve otestoval na louce. Vysílač Multiplex Evo 9 jsem umístil na stativ do stejné výše, jako když ho mám na krku. Anténa byla buď úplně zatažena (zastrčena celá doskříně vysílače) nebo plně vytažena a otočena cca 45 stupňů nahoru. Na vysílači jsem nastavil program testování, který hýbe servem sem tam zadanou rychlostí.

image

Chodil jsem se zařízením připraveným pro ovládání fotoaparátu - přijímač, akumulátor, servo. Anténa byla buď stočená (to pro zajímavost) nebo rozvinutá a volně visící směrem k zemi. Zařízení jsem držel ve výšce asi 1.5 m.

Dosah mě příjemně mě překvapil:

anténa
vysílače
anténa
přijímače
dosah
[m]
zataženásmotaná57 (35)
zataženározmotaná100+
vytaženározmotaná370+

Při testování se zataženou anténou vysílače a smotanou anténou přijímače přijímač fungoval až do vzdálenosti 57 metrů, ale potom vysadil a chytil se až když jsem couvl o 22 m. Plus u údajů vzdálenosti znamená, že dál jsem už nešel, ale přijímač stále fungoval.

Uvedené vzdálenosti jsou více než dostatečné (na horní fotografii je vidět za vysílačem cesta, kterou jsem po louce šel až ke křovinám na horizontu).

Uvidím, jak se bude přijímač chovat těsně vedle cizích vysílačů. To jsem zatím neměl možnost vyzkoušet. Jiné vysílače sice na letišti běžely, ale pohyboval jsem se od nich ve vzdálenosti větší než jednotky metrů.

Jediné, co mi trochu vadí je poloha krystalu vůči desce přijímače. Krystal trčí trochu neprakticky z krabičky vzhůru. Ale u elektry by to nemělo vadit.

Přijímač jsem instaloval do elektry a vyzkoušel dosah s běžícím motorem. Bez problémů.

Viz také

Přijímače