image

Dílna jako pracovní místo stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.01.2022

Článek je určen těm, co úplně začínají s leteckými modely.

Dílna, ve které bude probíhat stavba modelu, musí splňovat některé základní požadavky. Tyto požadavky se liší podle toho, jaký model a jakou technologií budete stavět. A až začnete ve svém koutku něco dělat, bude to mít dopad na vaše spolubydlící, rodinu. Než začnete se stavbou, zajistěte si - samozřejmě v rámci svých možností - potřebné podmínky a zamyslete se, jak budete fungovat v rámci domácnosti.

image

zdroj: rcuniverse.com

Pokud jsou vaše prostorové možnosti hodně omezené, myslete na to, že všechny činnosti nemusíte provádět na jednom místě. Něco se dá udělat na balkoně, něco ve sklepě na chodbě, něco za domem a když se dáte do party s jinými modeláři, můžete třeba využít společné klubové prostory nebo kamarádovu dílnu. A modelaří se i na některých klubových letištích.

Co jsem zkusil a vykoukal u jiných: Nemá cenu budovat "krásnou" dokonalou dílnu, s klíči, šroubováčky, kleštičkami zavěšenými na stěně podle velikosti, s šuplíčky na míru, s policemi dokonale vyplňující daný prostor. Mám tím na mysli akce, kdy někdo půl roku vymýšlí dokonalé uspořádání dílny, pak to půl roku z lamina vyrábí. Normálně se člověk modelářsky vyvíjí a potřeby se s časem mění, není možné vše dopředu domyslet. Lepší je mít řešení, které umožňuje variabilitu, postupné změny. A které umožňuje i změnu podle stavěného modelu nebo jiné akce v koutku.


zpátky na: Dílna │ dál na: První dílna leteckého modeláře .. Ochrana zdraví


přehled kapitol:

 1. Dílna
 2. Dílna jako pracovní místo
 3. Ochrana zdraví
 4. Skladování
 5. První nářadí
 6. Nářadí
 7. Vybavení dílny
 8. Kreslení výkresů
 9. Materiály v leteckém modelářství
 10. Lepidla a lepení
 11. Potahování
 12. Barvy
 13. Stříkání
 14. Adresář prodejců materiálů pro modeláře
 15. CNC
 16. CNC router
 17. CNC horký drát
 18. 3D tisk
 19. 3D tisk DLP
 20. Dohled
 21. Fusion 360
 22. Listování vybavením dílny
 23. Přehled materiálů
 24. Mikrořadiče
 25. Tipy pro dílnu
 26. Dílna - Adresář
 27. Dílna - Pojmy
 28. Slovníček
 29. Co je tu nového

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)