¦ Kontakt ¦ Hledat image

Vysoké napětí stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

12.12.2007

Častou otázkou bývá obava z blízkosti elektrických vedení, zvláště pak vedení vysokého napětí. Modeláři se ptají, zda bude jejich rádio rušeno elektickým vedením.

image

Moje opakovaná zkušenost je taková, že vedení vysokého napětí přenos povelů k modelu neruší a lze létat nejen v blízkosti vedení, ale model je řiditelný i když je vedení mezi vámi a modelem. Tuto moji zkušenost potvrdilo mnoho jiných modelářů. Vedení vysokého napětí rádio neruší.

Problém s elektrickými dráty je jiný. Protože odhad vzdáleností často klame, hrozí srážka modelu s dráty vedení. A to může být pro model osudné. Nejen že drát vedení je jako pila a dovede se za určitých podmínek do modelu pěkně zaříznout, ale model mezi dvěma fázemi může být spálen nebo výbojem značně poškozen. Nebezpečné je také neodborné vyprošťování modelů uvízlých v drátech vedení pod napětím. A nebezpečné nejsou jen vedení vysokého napětí. I krotce vypadající vedení může být vám i vašemu modelu nebezpečné.

Takže létat na plochách a v prostorech kde je nějaké elektrické vedení lze, ale je třeba mít respekt a pokud možno za dráty nebo v jejich těsné blízkosti nelétat. Pokud se vám stane, že se vracíte k letišti odněkud s termického letu a před přeletem vedení potkáte silný klesák, přistaňte raději za dráty dál od sebe, než byste přeletem vedení riskovali srážku. Odhad někdy opravdu klame!

Konkrétní případ viz F3X Vertigo v plamenech.

Organizujte, komunikujte  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.05.2005

Pokud máte při své činnosti diváky, komunikujte s nimi. Vysvětlete jim co děláte, co po nich chcete, co by neměli dělat a proč by to neměli dělat. Zajistíte tak bezpečnost létání a náhodní diváci budou mít větší zážitek.

Oni většinou netuší, že "to letadlo bez motoru" váží přes kilo a letí dostatečně rychle, aby ublížilo, že točící se vrtule může ublížit jejich dětem nebo zvědavému psovi. Upozorněte je na to. Vysvětlete jim, odkud vás mohou pozorovat.

Pokud nejste schopni si s nimi povídat během létání, požádejte je o klid s tím, že po přistání si s nimi povídat budete a na jejich dotazy odpovíte.

Souvisí to také s modelářskou etiketou - slušným chováním.

Viz také stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003

imageOheňimage!href bezpecnost_modlet eror: has not title!imageimage následující stránka