¦ Kontakt ¦ Hledat image

Bezpečnost provozu modelů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

09.06.2008

Při létání můžete snadno ohrozit zdraví svoje i jiných. Čím větší a rychlejší model, tím je nebezpečí větší. Občas si na to při létání vzpomeňte.

Úplně základní myšlenkou při létání by mélo být povědomí, že vždy může něco selhat, něco se pokazit, přestat fungovat. I když budete postupovat ve všem pečlivě a odpovědně, i když máte dlouholeté zkušenosti, i když používáte špičkovou techniku a havárie modelu z technických příčin vás roky nepotkala. Kdykoli příště se to však může stát i vám!

Vrtule stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003

Při nahazování motoru a jeho ladění odežeňte diváky z roviny otáčení vrtule. Pokud vrtule praskne, její list může příhlížející zranit. Platí to i pro vás. Někdy stačí málo: zavadit při "štelování" jehly šroubovákem o vrtuli, vrtule poškozená tvrdým přistáním atp.

Gumicuk, naviják stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003
Hlídejte si prostor kolem nataženého gumicuku nebo navijáku. Zvláště malé děti mají tendenci brát do ruky vše co vidí. Také se vám může stát, že vás vítr při startu zažene hodně stranou od původního směru. Vlasec nebo guma umí popálit nebo i zranit.

Letový prostor stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2003

Rozdělte si prostor letiště (nebo jen louky) na letový a stojánku. Létejte jen v letovém prostoru a nenechte přihlížející chodit v místě letového prostoru. Při létání není vždy možné dostatečně sledovat dění na zemi a při průletu nebo přistání vás může nepříjemně překvapit přítomnost lidí v dráze letadla.

Počítejte s možností selhání rádia nebo destrukce modelu. I samotný trup motoráku bez odpadlého křídla dokáže uletět 50 i 100 m daleko. Sám jsem to zažil, když hydroplán bez křídla letěl z výšky asi 70-80 m dobře 50 m daleko a dopadl asi 5 metrů vedle mé tehdy ještě budoucí ženy. Jen ji zkropila sprška kamínků.

Stavte svoje automobily na dohodnuté místo mimo letový prostor. I kilový větroň udělá do karoserie pěkný důlek!

Pojíždění stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

09.07.2010

I na zemi se může model s motorem "zjančit". Samovolné uvedení modelu do pohybu, nepozornost, kdy pomocník model nečekaně pustí, zachycení oděvu za knipl plynu, porucha rádia, porucha ovládání motoru, ... Kdo z nás něco takového neviděl nebo nezažil na vlastní kůži!

(aktéři tohoto videa byli vybráni naprosto náhodně)

Model by neměl při pojíždění mířit na lidi a je-li na stojánce těsno, jako bývá třeba na modelářských akcích, nemělo by se pojíždět kolem lidí. Je lepší zhasnout motor v dostatečné vzdálenosti od lidí a modelů a dotlačit ho na parkovací místo, než riskovat.

Nenahazujte motory mezi lidmi, mezi modely. Vytlačte si model na bezpečné místo a nahazujte až tam. Stejně tak po letu zhasněte motor na bezpečném místě a na stojánku ho dotlačte.


Oheňimage