image

RODE VideoMicro stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.02.2020

Když se člověk pohybuje s kamerou v interiéru nebo venku nefouká, je se zvukem vše v pohodě. Zvuk nasnímaný interním mikrofonem kamery je dostatečně kvalitní. Pokud má být snímaná řeč a mluvčí je do dvou tří metrů od kamery a okolo je klid, také na to interní mikrofon v kameře stačí. Začne-li ale foukat vítr nebo je zdroj zvuku dál, kvalita zvuku klesá. Interní mikrofon není dostatečně směrový a vítr na jeho mřížce začne vyluzovat chrastění, které nakonec zvukový záznam zcela znehodnotí.

Proto se ke kamerám pořizují mikrofony, která mají požadovanou směrovost a u kterých lze použít nějakou ochranu proti větru. Zpravidla to bývá "molitanový" návlek nebo tzv. "mrtvá kočka" - návlek s dlouhými chlupy. Otázkou tedy je, jaký mikrofon ke kameře vybrat.

Moje zadání na externí mikrofon byla základní kvalita zvuku a zároveň dobrá přenosnost a nenápadnost alespoň relativní. Mikrofon jsem vybíral pro kameru Sony FDR-AX700 a zároveň pro fotoaparát Sony a6000, kterým také natáčím videa. Mikrofon by se měl dát snadno přenášet i s fotoaparátem na každodenních cestách.

Vybíral jsem v zásadě ze dvou kandidátů.

 • RODE VideoMicro
 • Sony ECM-XYST1M

RODE VideoMicro je malý monofonní mikrofon a je to u nás asi nejprodávanější typ v této kategorii. Nepotřebuje žádné napájení, není třeba ho zvlášť zapínat a vypínat. Součástí balení je i protivětrná ochrana typu mrtvá kočka.

image

Sony ECM-XYST1M je stereofonní a dá se nastavit tak, aby byl buď směrový podobně jako VideoMicro, nebo je možné snímat více ruchy z okolí kamery, třeba zpěv ptáků nebo ruch města. Je tedy univerzálnější než VideoMicro. Je ale taky třikrát dražší. Připojen je přes botku, není třeba ho s kamerou propojovat kablíkem.

image

Nakonec jsem zvolil RODE VideoMicro. Zvuky okolí - prostředí nahrávám rekordérem Sony PCM -M10.

image

Mikrofon nejde připevnit ke kameře úplně hladce. Botka je v těle kamery utopená a plastová matice mikrofonu se do vyhloubení nevejde. Musel jsem tak pro nasunutí patky mikrofonu do ližin použít poměrně velké násilí. Všimnul jsem si, že někteří to řeší nákupem redukce, která posune celý mikrofon zhruba o palec výše. Otravná je také krytka botky na vršku kamery, která se musí odklopit a trčí z kamery na levou stranu. Na HV40 (Canon HV40 - Externí mikrofon Rode VideoMic) jsem krytku z toho samého důvodu odlomil, abych se s krytkou nemusel zlobit.

Když jsem vybíral, koukal jsem se sluchátky na uších mimo jiné na tato videa:


zpátky na: Noční vidění │ dál: Stativ


přehled kapitol:

 1. Sony FDR AX700
 2. Osahání
 3. Na letišti
 4. Zpracování záznamu
 5. Slow motion
 6. Time-lapse
 7. V interieru
 8. Noční vidění
 9. Mikrofon
 10. Stativ
 11. Problémy
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Ukázky

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | Sony FDR AX700)