image

Time-lapse stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.01.2020

Kamera umí time-lapse - časosběr.

V dokumentaci a v menu kamery se time-lapse říká Quick Motion. Kamera snímkuje nastavenou frekvencí a sama vytvoří ze sledu snímků video. Umí to i v rozlišení 4K. Musí být v režimu MANUAL.

Baterie kamery tento režim v pohodě zvládá. U jiných přístrojů jsem musel řešit externí napájení, aby kamera vydržela běžet nějakou hodinu a sbírat snímky, AX700 během hodinu a půl trvajícího výše uvedeného záznamu spotřebovala necelou pětinu kapacity akumulátoru a to stála na mrazu -5 stupňů. Stačí zavřít displej, hledáček se po vzdálení od kamerY vypne sám.

Frekvence snímkování se dá volit z řady 1fps, 2fps, 4fps, 8fps, 15fps, 30fps, 60fps, čím nižší číslo, tím větší zrychlení. V mé ukázce jsem volil frekvenci 1 fps a ještě jsem záznam ve střižně 8x zrychlil. To ukazuje první záběr ve videu. Kamera vytvoří 30x zrychlený záběr, to je ten druhý záběr ve videu. Je třeba zvolit vhodnou expozici tak, aby kamera dobře zvládla zaznamenat proměny osvětlení. Zkusil jsem si ruční změny expozice, ale projevilo se to v záznamu jako nepříjemné blikání, takže raději se takovým zásahům vyhýbám. Doporučuji také vypnout automatické ostření a zaostřit si ručně. Záznam je pochopitelně bez zvuku.

Kamera se v tomto případě ukazuje jako praktický nástroj, ke snímání časosběru není třeba se nějak složitě připravovat. Stačí stativ a hlídat si kameru, aby ji někdo během mnoha desítek minut snímání neukradl.


zpátky na: Slow motion │ dál: V interieru


přehled kapitol:

 1. Sony FDR AX700
 2. Osahání
 3. Na letišti
 4. Zpracování záznamu
 5. Slow motion
 6. Time-lapse
 7. V interieru
 8. Noční vidění
 9. Mikrofon
 10. Stativ
 11. Problémy
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Ukázky

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | Sony FDR AX700)