¦ Kontakt ¦ Hledat image

Ochrana zdraví stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.02.2019

Při práci v modelářské dílně se běžně setkáváme s různými chemikáliemi, výpary z nich, prachem z řezání a broušení, kapénkami při stříkání. To vše působí na vaše tělo. Každý je na působení různých látek jinak citlivý. Ten, komu práce ve výparech lepidel a laků nevadí, je na tom paradoxně hůř. Nestará se totiž o ochranu svého zdraví jako ten, komu se působení těchto látek na zdraví nějak projeví, nestará se tak jako ten, koho zdravotní problémy nějak před nebezpečím varují. Nestará se často vůbec.

Některé látky působí velmi nenápadně, často ani nevarují nějakým zápachem. O nebezpečnosti látek se můžete dočíst v tzv. "bezpečnostních listech". Když zadáte do vyhledávače Google slova "bezpečnostní list aceton", můžete najít bezpečnostní listy týkající se acetonu nebo výrobků aceton obsahující. Zkuste to samé pro benzín a najděte si v dokumentu kapitolu Akutní toxicita. Zajímavé čtení.

Zrádnost působení chemikálií je v tom, že se s nimi dá pracovat léta holýma rukama a sedět v dílně plné výparů a nic se neděje. Někdo to dá celý život a nic mu to nedělá. A někdo takto dělá měsíce nebo nějaký rok a najednou se něco stane. Alergická reakce, otoky, svědění, loupání kůže, chronická rýma, běhání po doktorech a útrapy na dlouhé měsíce. Někdy zdravotní problémy natrvalo znemožní tvůrčí modelaření.

Řezání a broušení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.12.2018

Při řezání a broušení vznikají piliny a prach. Některé jsou otravné, některé jsou i docela nebezpečné a je dobré se před nimi chránit.

Nejlepší ochranou je účinné odsávání, ale to není zdaleka tak jednoduchá záležitost, jak se to jeví. Vysavač sice umí na konci hadice vytvářet docela silný podtlak, ale s každým centimetrem vzdálnosti od konce hadice jeho nasávací schopnost prudce klesá. Při broušení ručně brusnými špalíky nedokážete brousit dostatečně blízko před ústím hadice vysavače a při broušení strojem s nasazeným odsáváním se stejně mnoho pilin dostane do vzduchu kolem vás.

Piliny a prach sedají na pokožku, vznáší se ve vzduchu a vy je vdechujete. Některé piliny mají charakter velmi ostrých jehliček a zapichují se do pokožky. Na rukou svědí, špatně se odstraňují, někdy zarostou do kůže, plíce se jich nedokážou zbavit. Je to vlasstnost zejména pilin z kompozitů.

Chránit se můžete jednoduchým respirátorem, který se dá koupit v obchodech s pracovními oděvy nebo v hobby marketech za cenu do padesáti korun. Broušení ve větším objemu - balzy, lakovaných povrchů - mnoho lidí řeší tak, že brousí venku.

Zdraví je třeba si při práci v dílně chránit:


přehled kapitol:

 1. Příklad
 2. Větrání
 3. Ochrana dýchacích orgánů
 4. Ochrana rukou


zpátky na: Dílna jako pracovní místo │ dál na: Příklad .. Skladování


přehled kapitol:

 1. Dílna
 2. Dílna jako pracovní místo
 3. Ochrana zdraví
 4. Skladování
 5. První nářadí
 6. Nářadí
 7. Vybavení dílny
 8. Kreslení výkresů
 9. Materiály v leteckém modelářství
 10. Dřevo
 11. Překližka
 12. Jiné materiály ze dřeva
 13. Balsa
 14. Plasty
 15. Plasty podrobněji
 16. Pěnové plasty
 17. Polotovary z pěnových plastů
 18. Kompozity
 19. Lepidla
 20. Potahování
 21. Barvy
 22. Stříkání
 23. Adresář prodejců materiálů pro modeláře
 24. CNC
 25. CNC router
 26. CNC horký drát
 27. 3D tisk
 28. 3D tisk DLP
 29. Dohled
 30. Fusion 360
 31. Listování vybavením dílny
 32. Přehled materiálů
 33. Mikrořadiče
 34. Tipy pro dílnu
 35. Dílna - Adresář
 36. Dílna - Pojmy
 37. Slovníček
 38. Co je tu nového

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)