image

Srovnání stolu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.02.2023

V praxi jsem při práci se strojem narazil na problém nerovnosti stolu. Projeví se to i při jednoduchých 2D operacích třeba při vyřezávání dílů pro letadla z depronu, žeber křídla z balzy, přepážek trupu z překližky.

Stroj umí pracovat dostatečně přesně, teoreticky bych mohl pracovat bez podložky pod přířezem, fréza by mohla jet čelem přesně po povrchu stolu. Protože ale stůl není ideálně rovný a protože rovina stolu není rovnoběžná s osami vedení os Y a X, tak v praxi u větších přířezů fréza neprořízne přířez v celé jeho tloušče. Proto si dávám pod přířez podložku ze zbytků plošného materiálu a frézu nechávám jet 0.5 mm pod úrovní dolního povrchu přířezu. Tím si zajistím, že i při řezání z velkého přířezu stroj prořízne celou tloušťku materiálu všude.

image

image

Protože mám na stole MDF desku, mohu si ji srovnat, mohu na ní vyrobit povrch, který bude rovnoběžný s vedením X i Y. Ve Fusion to mám zadané jako operaci 3D Flat, počátek souřadnic mám v rohu toho zahloubení a zahloubení jsem si zvolil 0.4 mm.

image

Někdo se zeptá, proč jsem to nezadal jako 2D operaci 2D Face. Je to proto, že při této operaci najíždí nástroj z pozice mimo plochu a nemohl bych tak obrobit plochu stolu úplně od kraje.

Srovnání stolu mi umožňuje přesnější práci, nemusím potom dávat rezervu na bezpešné proříznutí deskového materiálu 0.5 mm ale jen 0.1 mm, vyrábím méně pilin z podložky. Rovný stůl je předpoklad pro přesnější práci ve 3D, nepřesnost 0.5 mm vzniklá nerovnoběžným stolem je při sestavování více 3D dílů k sobě znát. Znát je to třeba na odtokovce, která má být 0.5 mm tlustá a na křivém stolu má na jednom konci 0.7 mm a na druhém 0.3 mm. I to je vidět na první pohled. Srovnání stolu je tak předpoklad pro smysluplnou práci na CNC.

Upínání - Úprava vlastního stolu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.09.2023

Abych mohl jednoduše na stůl stroje něco upnout, používám závrtné matice M5.

image

Pro ty strojem vytvořím ve stole stroje z MDF na potřebném místě díru, do které matici shora imbus klíčem zavrtám. Na začátek jsem si do stolu dal matice ve dvou řadách a používám je k přichycení spoilboardů, viz Spoil board. Pak podle potřeby přidávám do plochy stolu matice pro uchycení užších věcí.

image

Nahradil jsem těmito maticemi šrouby do dřeva. Jejich základní nevýhodou bylo, že se do již vytvořené dírky ve stolu blbě znovu trefovalo.

image

Šrouby používám polyamidové nebo ocelové imbus šrouby.


zpátky na: LUPA-CNC │ dál na: Upínání lepením .. CNC 3D


přehled kapitol:

  1. CNC router
  2. Stepcraft-2/D.600
  3. LUPA-CNC
  4. Upínání
  5. CNC 3D
  6. G-code
  7. Tipy pro práci s CNC
  8. Pojmy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC routery)