image

Stříkání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.12.2021
image

Nanášení barvy na model stříkáním je nejvíc "profi". image Samozřejmě je více způsobů, často rovnocenných, jak provést povrchovou úpravu, stříkání má ale jednu výhodu. Když se to umí, dá se ušetřit na váze. A když se to umí a když je povrch modelu pod barvou dobře připravený, pěkný nástřik dovede povýšit vzhled modelu.


Stříkání je ale jako technologie provozně poměrně náročná záležitost. Rozstřik barvy do vzduchu a její rozptyl dělá tuto technologii pro "panelákové" modeláře nepoužitelnou. Pokud chtějí stříkat, jsou odkázáni na venkovní prostor nebo na kamarády s dílnou a příslušným vybavením. Je také možnost oslovit profi lakýrníka, měl by to ale být lakýrník poučený, protože nástřik třeba karoserie auta a letadla jsou rozdílné disciplíny. U letadel se musí s barvou opravdu opatrně kvůli váze.

Paintbrush nebo lakýrnická stříkací pistole stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.12.2021

image

V modelářských diskuzích se stříkání probírá také. Diskuzní příspěvky ale míchají dvě skupiny modelářů - ty s prostorami, ve kterých lze stříkání realizovat, s velkou dílnou, a ty, co modelaří někde v malé dílničce, nebo dokonce v pokoji nebo nějakém koutku v bytě. V informacích je potom zmatek.

Uvažuje se použití malé stříkací pistole pro airbrush, uvažuje se použití menší lakýrnické pistole a mluví se také o barvě ve spreji.

Dá se na tu volbu dívat z pohledu potřeby kompresoru

 • airbrush pistole má malou spotřebu vzduchu a stačí jí malý kompresor s malým vzdušníkem (nádrž, tlaková nádoba, zásobník se stlačeným vzduchem), který můžete provozovat i v bytě
 • stříkací pistole má větší spotřebu vzduchu, potřebuje "dospělý" kompresor, který je hlučný a ruší i ve vlastním domě
 • sprej kompresor nepořtřebuje

Kompresor pro airbrush je opravdu tichý, i když běží častěji, častěji dofukuje vzdušník, tak je to pro ostatní v domácnosti snesitelný hluk. Velký pístový kompresor dělá velký hluk slyšitelný i přes zdi a i krátký chod kompresoru je velmi rušivý.

Dá se na tu volbu dívat z pohledu znečišťování prostoru, dílny

 • airbrush pistole rozpráší do okolí minimum barvy
 • stříkací pistole má mnohem širší kužel rozprášení barvy a do vzduchu okolo dostane větší množství barvy
 • sprej je na tom podobně jako stříkací pistole, ropráší do okolí větší množství barvy

S airbrush pistolí se dá stříkat i v pokoji, kitaři stříkají své modely také v bytě. A v dílně není třeba vyrábět nějaký speciální prostor pro stříkání, stačí dát si za stříkaný díl kus kartonu nabo natáhnout papír či folii. Nehrozí, že by barva poletovala po celé dílně a na všem se usazovala.

S velkou pistolí se musí z běžné dílny ven a se sprejem taky, nebo se musí v dílně vyrobit nějaký kout pro stříkání. Venku není stříkání taky jednoduché, na čerstvou barvu se lepí poletující semínka, prach.

Z množství rozprášené barvy a spotřeby vzduchu plyne výkonnost. Nastříkat s velkou pistolí 1 dm2 je půl vteřiny, jeden tah, nastříkat s malou airbrush pistolí 1 dm2 je na mnoho tahů. Airbrush pistole je určená pro stříkání linek, nápisů, znaků, nebo pro imitaci znečištění, opotřebení. Stříkání větší plochy je pracné, už metrový model je na stříkání touhle malou pistolkou velký.

Řeší se to tak, že pro nástřik velkých ploch se vezme barva ve spreji. Pokud potřebujete speciální odstín, můžete si nechat barvu namíchat a naplnit do spreje. Nástřik provedete venku nebo někde, kde naprášená barva nevadí.

Kdo má prostory, kde může stříkání realizovat, a může doma provozovat velký hlučný kompresor, měl by jít do lakýrnické pistole.

Zde je vidět nástřik menšího modelu sprejem a airbrush pistolí:

Podobně tady, tady stříká venku:

Tady je vidět stříkání s malou lakýrnickou pistolí:


zpátky na: Barvy │ dál: Adresář prodejců materiálů pro modeláře


přehled kapitol:

 1. Dílna
 2. Dílna jako pracovní místo
 3. Ochrana zdraví
 4. Skladování
 5. První nářadí
 6. Nářadí
 7. Vybavení dílny
 8. Kreslení výkresů
 9. Materiály v leteckém modelářství
 10. Dřevo
 11. Překližka
 12. Jiné materiály ze dřeva
 13. Balsa
 14. Plasty
 15. Plasty podrobněji
 16. Pěnové plasty
 17. Polotovary z pěnových plastů
 18. Kompozity
 19. Lepidla
 20. Potahování
 21. Barvy
 22. Stříkání
 23. Adresář prodejců materiálů pro modeláře
 24. CNC
 25. CNC router
 26. CNC horký drát
 27. 3D tisk
 28. 3D tisk DLP
 29. Dohled
 30. Fusion 360
 31. Listování vybavením dílny
 32. Přehled materiálů
 33. Mikrořadiče
 34. Tipy pro dílnu
 35. Dílna - Adresář
 36. Dílna - Pojmy
 37. Slovníček
 38. Co je tu nového

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Technologie | Materiály | Barvy)