image

Stativ Sachtler Ace M MSstálý odkaz / permalink

19.04.2012

Dlouho jsem chodil po prodejnách a obhlížel bytelné "filmové" stativy. Stávající stativ mi byl nízký, musel jsem se u kamery hrbit, byl málo bytelný, ve větru se znatelně chvěl.

image

Stativy, které jsem v obchodech prohlížel, tyto nevýhody neměly, navíc chod a nastavování jejich fluidní hlavy je o třídu výše. Ale ty ceny! Byla by za to pěkná amatérská kamera. Nejvíce jsem byl na vážkách, když se v bazaru ve Foto Škoda objevil stativ za 18 tisíc. Měl všechno, co jsem od stativu chtěl. Jen ta velikost a váha byla už jaksi nad limitem.

Když jsem se na něj byl podívat podruhé, už byl prodaný. Ze zvyku jsem o poschodí výš zašel mezi nové stativy a obhlížel, co tam mají. Prodavač na mě chvilku koukal a potom povídá: "Vy na ty stativy tak smutně koukáte. Co sháníte?" Tak jsem mu vyprávěl svoje trable - dobré stativy jsou drahé, v bazaru jsou moc těžké, ... Chvilku mě poslouchal a povídá: "Pane, my tady zrovna máme novinku. Sachtler udělal nový stativ pro ty, co točí zrcadlovkama. A je za dobrou cenu!" Za chvilku přišel s krabicí a vybalil krásný stativ, tak akorát veliký, s krásně chodící hlavou. A bylo rozhodnuto. Druhý den jsem koupil Sachtler Ace M s nohama spojenýma uprostřed - variantu MS.

Co to umí?

  • Hlava chodí plynule. A chová se stejně i za mrazu (testoval jsem v -16).
  • Hlava sedí na kulové základně, pro ustavení horizontu už nemusím šachovat s nohama stativu. Poponesu, povolím rukojeť ve středu stativu, nastavím podle vodováhy a utáhnu.
  • Stativ je dostatečně vysoký. Kameru mohu dát až do výšky očí.
  • Je bytelný.
  • Nohy mají gumové konce pro interiér a v terénu se šroubováním odhalí bodce.