KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Létání s Yak 54 od RC Factory - Režim záchrana


publikováno:26.10.2019, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Yak 54 od RC Factory, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=y541mrcf_letani

Dnes jsem byl kamarádovi radit jak nastavit vysílač a řeč přišla na "režim záchrana". Já jsem nic takového nezkoušel, tak jsem se podíval, co přijímač Jeti Duplex REX 10 Assist nabízí.

image

Vzal jsem Jaka a cestou na louku vlezl do nastavení přijímače

Nastavil jsem si jeden letový režim na Trénink. Za letu jsem přepnul na tento režim a výsledkem bylo, že model není možné přetočit křidélky ani půlpřemetem na záda. Nodovolí ani letět střemhlav. Odhaduji, že maximální náklon, který mi stabilizace umožnila, byl tak 45 stupňů, sestupový úhel cca 30 stupňů. V Pokročilá nastavení jsem žádná nastavení omezení pro tento režim nenašel.

Doma jsem v manuálu kouknul na popis:

Tento režim slouží pro pilota ke zvyknutí si na chování modelu a je vhodný i pro výuku létání začátečníků. V základu při horizontálním letu stabilizace nezasahuje do řízení. Jakmile ale budete chtít provést nějaký manévr, stabilizace nedovolí přesáhnout maximální bezpečné úhly pro náklon v ose křidélek, případně výškovky. Akrobacie v tomto režimu není možná.

Dá se tomu říkat i záchrana, protože stabilizace vybere střemhlavý let nebo srovná přísliš vellký náklon. Jako začátečník bych na to nespoléhal, určitě to není autopilot! Zejména když je model dobře omotorovaný a jede na plný plyn, i tak se dostane na zem dostatečně rychle. image

Příště vyzkouším režim Horizont:

Stabilizace horizontu je režim vhodný i pro začínající piloty. Algoritmus stabilizace v tomto případě umožňuje provádět základní akrobacii, jestliže však pilot ponechá ovladače ve středové poloze, model se postupně srovná do horizontálního letu. U modelů letadel mějte na paměti, že je nutné udržovat dostatečnou rychlost, protože je současně aktivní režim Zamknutí

http://www.kolmanl.info