KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Létání s Yak 54 od RC Factory - S přijímačem REX 10 Assist


publikováno:18.03.2019, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Yak 54 od RC Factory, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=y541mrcf_letani

Od rána je sluníčko a není zatím vichr, jak říká předpověď. Chci si vyzkoušet přijímač Jeti Duplex REX 10 Assist a tak ho instaluji do Jaka.

image

V Jaku jsem měl Přijímač R9 a přijímač REX10A je jen o nějaký milimetřík větší, mechanicky jsem nemusel nic vymýšlet.

image

Nastavení stabilizace se provádí pomocí průvodce. Průvodce je pěkně udělaný, srovnám-li ho s průvodcem FrSky, nenarazil jsem na nějakou nejasnost, rozchození stabilizace jsem měl za deset minut. Jediné, na čem jsem se zarazil, byla volba kanálu 24 pro přepínání módů stabilizace. Až když jsem zvolil kanál 10, přepínaní mi začalo fungovat. Zisky stabilizace jsem nechal na defaultních hodnotách tak, jak je průvodce nastavil pro "malého akrobata", a vyrazil jsem na louku.

image image image image image image image image image image image image image image image image

Fouká ještě víc než včera, vítr mi s letadlem lomcuje tak, že se systém odmítá inicializovat a asistentka mě vyzývá, abych uvedl letadlo do klidu. Pomáhá položit letadlo na pár vteřin na zem.

image

Hodil jsem letadlo do vzduchu s vypnutou stabilizací a chvilku zápasil se silnou turbulencí. Normálně bych do takového rozbouřeného ovzduší létat nešel, letadlo se zmítá z náklonu do náklonu, poskakuje nahoru dolů a proti větru se pohybuje rychlostí chůze. Zajímá mě ale, co s tím udělá stabilizace a tak vyšplhám do nějakých třiceti metrů a zapínám stabilizaci. Letadlo se zklidňuje a je normálně řiditelné a obratné, tak se vracím zpátky blíže zemi a zkouším létat základní jednoduchou akrobacii. Stabilizace zcela eliminuje příčné náklony od turbulence a do jisté míry žehlí i svislé poryvy. Co mě trochu zaskočilo, že se najednou vypíná motor. Zrovna v poloze s nosem svisle nahoru a ne moc vysoko nad zemí, stačím letadlo akorát jakž takž přivést na zem. Chvilku přemýšlím, co se děje a pak mi to dochází. Jak turbulence tak lomcuje letadlem, stabilizace se musí opravdu činit a taky musím kvůli větru o hodně víc vrčet proti větru. Druhou baterku proto lítám o dvě minuty kratší dobu.

image

image

image

Výprava ven i za takového větru splnila účel. Stabilizace funguje, jak jsem od ní očekával, a mohu přemýšlet nad filmovacím letadlem, do kterého bych takový přijímač mohl dát.


http://www.kolmanl.info