KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Létání s Timberem - Zálet


publikováno:04.07.2017, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Timber, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=timber_let

Když potřebuji Timbera zalétnout, fičí jako blázen.

image

Posouvám dobu záletu pořád k pozdější a pozdější hodině v naději, že silný vítr poleví, ale předpověď je docela nemilosrdná, ukazuje i pozdě večer 8 m/s. Co čtvrt hodiny zkoumám stromy v dálce, zda se ještě tak klátí a připadám si jako malý kluk, kdy jsem se mohl netrpělivostí zbláznit a byl jsem schopný letadlo hodit do úplně nevhodných podmínek image. Až po osmé večer mi připadá, že se to uklidňuje a vyrážím pěšky na blízkou louku, která už je posekaná. Na louce je vítr kolem tří metrů, to by šlo, ale nedá se tu odstartovat ze země. Z trávy za ten týden, co jsem tu nebyl, vyrazily patnáct centimetrů vysoké tuhé stvoly, které podvozek nemilosrdně chytají.

Téměř okamžitě se rozhoduji pro vzlet z naší okresky. Teď v půl deváté je tu provoz takřka nulový a auta slyším z velké dálky. V aleji kolem silnice je tady vedle louky padesátimetrová díra, odstartuji ze silnice a přejdu si na louku. Lehce se to řekne, hůře se to provádí. Silnice tu má stoupání odhadem 8% a tak letadlo bez brzd musím "zašpalkovat" nohou. První vzlet je tak hned vzletem bush pilota image, startuji do dost velkého kopce mezi stromy, navíc ještě foukají ty tři metry zprava! Na malý plyn letadlo v kopci stojí, na větší se rozjede, na něco přes půl plynu se letadlo zvedá nad silnici. Musím přidat ještě víc, abych stoupal nad terén, který se přede mnou zvedá v ještě prudším kopci.

image

Lezu přes příkop na louku a stále ubírám plyn, abych nestoupal. Letadlo zpomalilo, na to, že letím bez klapek, je to pěkná rychlost. Odhadem to bez klapek letí stejně rychle jako Beaver s klapkami. Stoupám do větší výšky a zkouším vysunout vztlakové klapky. Na malých i velkých klapkách musím tlačit, budu si muset přimixovat ke klapkám potlačení trimu výškovky. Letadlo je i na malé rychlosti dobře ovladatelné, jen mi chybí možnost ještě většího přitažení. Nedaří se mi letadlo v žádné konfiguraci uvést do vývrtky, přitom mám těžiště v zadní poloze. Možná chybí ta výchylka výškovky. Uvidíme.

Zkouším nalétnout na přistání. Proti větru letadlo skoro zastaví. Podrovnání, letadlo klesne do trávy skoro stojící, přesto ho ale stébla chytí za podvozek a Timber se pomaličku překotí na záda. První let mám za sebou. Letadlo je hodné, obratné, vypadá to, že to opravdu bude letadlo na blbnutí - kratochvilné letadlo image.

image

Další lety zkouším akrobatit, ale zjišťuji, že jak vyletím výše, dostanu se do oblasti silného větru. Málem se mi to stane osudným, když ve výšce vytahuji velké klapky a chci si vyzkoušet strmé klesání. Začínám po větru za silnicí nad okrajem lesa a jak letadlo klesá, vůbec nepostupuje proti větru. Pod letadlem dvacetimetrové stromy, přidávám plyn a zmírňuji klesání. Letadlo ale stále zůstává nad okrajem lesa a mě dochází, jak silně nahoře fouká. Už se vidím, jak řeším letadlo pověšené v koruně stromu někde v nedostupné výšce v lese. Až po mnoha vteřinách mi dochází, že mám plné klapky a proto to neletí dopředu. Klapky zasouvám, letadlo vystřelí proti větru a za chvilku jsem zase nad loukou.

Vylétal jsem dvoje baterky, stopky zatím nastaveny na opatrných 6 minut. Letadlo se pocitově jeví jako hmotnější, větší než třeba FunCub. Je to asi aerodynamickým hlukem, který letadlo vydává.

Doma přehodím letadlo na plováky a zítra půjdu na vodu.


http://www.kolmanl.info