KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Co dělám? - Úvaha člověka technického, úvaha politická


publikováno:25.08.2018, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Moje záliby, co dělám, ..., na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=codelam

Pozoruji v posledních měsících na českých diskuzních modelářských fórech, která jsou využívána českými a slovenskými modeláři, jev, který mě moc netěší. Někdo položí technický dotaz. Odborník, který dotaz zahlédne, vidí, že je to dotaz, na který nelze jednoduše odpovědět bez toho, že tazatel dodá nemalé množství dalších informací a až podle nich bude možné dát nějakou rozumnou odpověď. Tak si v diskuzi vyžádá větou ve smyslu "Řekni nám, k čemu to potřebuješ?" další informace. Případně rovnou rozvede, že odpověď je složitá a přesahuje rámec modelářského diskuzního fóra. Nebo rovnou sdělí, že v modelářské praxi nemá cenu se takovou otázkou zabývat.

A teď to, co mě mrzí. Tazateli se taková odpověď nelíbí a oboří se na autora takové odpovědi, že když nemá jasnou odpověď, ať raději mlčí. Případně že autor odpovědi dělá z tazatele hlupáka.

Záhy se rozvine "kádrovací" diskuze, že takoví lidé, když nechtějí pomoci, nemají do diskuze vůbec lézt. Diskutující si ani nedají práci zjistit, koho z takového "nepěkného chování" obviňují, kdo se s nimi snažil diskutovat. Nelíbí se jim, že ten někdo nedal jasnou odpověď, připadá jim, že ten někdo z jejich otázky dělá hloupou otázku, připadá jim, že dělá hlupáky z nich.

V modelařině je zajímavé mimo jiné i to, jak rozdílní lidé se tomuto hobby věnují. Na louce se sejdou dělník, doktor, řidič, úředník, lidi se základním vzděláním i inženýři, flegmatici, pruďasové, šikovní, nešikovní, slušní i hubatí a stejné to je i v těch našich modelářských diskuzích. Někdo si v diskuzi "pustí hubu", někdo je ve vyjadřování opatrnější a uvážlivější, přispívají do těch diskuzí lidé v modelařině začínající, přispívají do těch diskuzí mazáci, kteří mají za sebou desítky let úspěšné modelářské praxe, přispívají do těch diskuzí lidé z profesionální praxí v oborech, kterých se náš koníček dotýká. Diskutují zde šikovní i nešikovní, vzdělaní i ti, které učení více bolí, znalí i začátečníci.

Vím sám, jak se mě v dobách, kdy jsem začínal do nějaké diskuze psát své dotazy, dotkly některé odpovědi, štvala mě ironie, kterou jsem v odpovědi cítil, ale až časem jsem pochopil, proč ta odpověď byla ironická, až časem jsem poznal, kdo že mi tu odpověď dával a že měl pravdu. Za ta léta jsem si o těch lidech udělal obrázek, zjistil, že mi mají co sdělit, zvykl jsem si třeba na tu jejich ironii. A sám jsem se musel dobrat toho, kdo je pro mě autoritou v tom kterém oboru.

Nechtějme být korektní, nekádrujme ty, jejichž odpovědi se nám nelíbí! To, že ty diskuze fungují není samozřejmá věc, to že ty diskuze fungují tolik let je díky tomu, že se tu sešla tato pestrá směsice lidí. Když některé vyženeme, může se stát, že v těch našich diskuzích budou "korektně" diskutovat jen "nešikovní, nevzdělaní, neznalí".


http://www.kolmanl.info