KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Jak stříhat - Natočit více materiálu


publikováno:14.02.2014, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Sřih videa, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=strih_jak

Druhá strategie je natočit více materiálu (na rozdíl od Natočit jen kousek ...), ze kterého se potom dají vybrat zajímavé záběry, ze kterého se vyberou celkové záběry i detaily, ze kterého se dá sestavit i nějaký děj.

Tak nějak jsem natáčel během výletu mašinkou a natočil jsem 38 minut materiálu, ze kterého jsem chtěl udělat krátký filmeček pro příznivce staré železnice. Měl jsem 38 minut záběrů podobných těmto:

Jsou to záběry, kdy jsem číhal na zvuk lokomotivy a nevěděl jsem, kdy přijde, záběry, kdy jsem číhal na rozjezd vlaku a nevěděl jsem kdy přijde, záběry, kdy jsem čekal, až se před objektivem kamery objeví zamýšlený výhled do kraje, ale sám jsem byl zalezlý mezi vagóny. Prostě záběry vznikající během děje, jehož průběh jsem mohl předem jen odhadovat.

Zákonitě tak vznikne plno záběrů, ze který se použije jen kratičká část a spousta se jich zahodí úplně. Takovýto způsob natáčení má podstatný zádrhel v tom, že musíte mít dostatek místa na paměťové kartě a hlavně dostatečně nabitý akumulátor. Moje zkušenost mi říká, že nejlepší je nejen před natáčením nabíjet, ale ještě lepší je mít alespoň jeden náhradní akumulátor. Zvláště v počasí, kdy jsou teploty pod pět stupňů!

Další potíž je v tom, že vybrat v dlouhých záběrech ty správné momenty a z půl hodiny materiálu vybrat třeba tři minuty je poměrně pracné. Navíc, když jako v tomto případě i nepovedené záběry mohou skrývat vzácnou nahrávku zvuku, je třeba prohlédnout natočený materiál opravdu pečlivě.

Výsledkem je desetiminutový filmeček, který je sice poněkud dlouhý a nudný pro nezasvěceného diváka, ale fandovi železnice a parních lokomotiv ten čas uteče a nenudí se. Kvůli tomu je také ponechán původní zvuk a není překryt nějakým hudebním doprovodem.

Pokud by měl být filmeček určen nezasvěcenému divákovi ("nefandovi"), musel by se ještě drasticky zkrátit. Jen v rychlosti a pro ukázku jsem to zkusil:

Je to jen náznak, jak by to vypadalo. Záběry by mohly být ještě kratší a dělka takového šotu by měla být dvě až tři minuty. Tady už by se hodila nějaká hudba, která by mimo navození atmosféry překryla některé nedostatky zvuku zaznamenaného během natáčení. Už by to ale nebylo pro ty fandy, kteří by tím zkrácením přišli o možnot poznat a poslouchat vlak když jede do kopce, když jede z kopce, prohlédnout si vlak v záběrech detailněji.


http://www.kolmanl.info