KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Údržba - Někdy má člověk chuť do toho kopnout


publikováno:18.09.2009, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci LF-107 Luňák 4m, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=rlunak_udrzba

Nedalo mi to a že si Luňáka pěkně "na sucho" složím a vše ještě přezkouším. Abych si nemusel zítra nadávat, až bych na place zjistil, že něco nemám nebo jsem nedodělal.

V duchu se vracím do roku 2003, kdy jsem Luňáka poprvé v chodbě ve sklepě složil a kochal se, jaký že to je kus! Vytáhl jsem na chodbu kozu, postavil na ni trup, nasadil křídla a výškovky. Zapojil kablíky a zapnul. Vše funguje.

image
2rok 2003

Chci to vše vypnout, ale nejde to. Když je to vypnuté, nebo lépe řečeno když to má bý vypnuté, tak ledky na přepínači poblikávají, přepínač pobrukuje a serva hrkají. Aha, vypámač nebo kablík. Někde je zlomený kablík. Křídla dolů, přepínač i s kabeláží ven z letadla. Myšlenka, že půjdu včas spát se rozplynula.

Když je vše venku, prohmatáváním kablíku jsem došel až k vlastnímu přepínači. Zrada je až těsně o plošáku. Je to celé zasmrštěné. Musím to rozkuchat. Jde to blbě, přepínač je titěrný, smrěťovačka je tvrdá jako šutr. Kablík je opravdu nalomený těsně u desky. Když to zkontroluji na druhé straně, tak zjišťuji, že u vypínače to je jen tak tak. Měním tedy celý kablík. I v brýlích na to moc nevidím. Vývody na plošáku jsou těsně vedle sebe. Je to spíš na lupu. Když se mi sleje cín, tak to můžu zabalit a nikam nepojedu. Ale daří se! Zaizolovat a vyzkoušet. Je to OK.

Vracím to vše do modelu a dokončuji zkoušení. Jedenáctá hodina. To toho naspím!

Najednou se přepínač baterií rozeřve, jako když má podpětí na obou akumulátorech. Z trupu to začíná smrdět. Sápu se po konektrech akumulátorů a rozpojuji je. Civím do trupu, osahávám kabeláž. Jeden z kablíků vedoucích z křídla je horký. Šlus někde v kabelu z křídla! To je nejmíň na hodinu!

Nakonec jsme to našel hned a za chvilku opravil. Protahoval jsem kablík dírou a jak jsem za něj tahal, stáhl jsem smršťovačku izolující jednotlivé žíly. Za dvacet minut je hotovo. Elektronika to přežila. Jdu spát.


http://www.kolmanl.info