KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Údržba - Na poslední chvíli


publikováno:18.09.2009, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci LF-107 Luňák 4m, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=rlunak_udrzba

Nemám přijímač s dostatečným počtem kanálů. Musím tak rychle něco vymyslet. Zítra chci jet na 1. setkání maket historických větroňů v Rokycanech.

Nejednodušší je dát křidýlka (klapky na konci křídla - na každém křídle jsou tři klapky) na Y-kabel. Tím ušetřím jeden vývod přijímače a prostřední klapka pravého křídla se přestěhuje dočasně na kanál 5.

Vyndavám přijímač z Extry, kabel mám v šuplíku. Zapojené to je všechno za chvilku, ale klapky jsou rozjeté, neutrály nesedí, velikosti výchylek nesedí, dvě funkce běhají opačně. Blahořečím svému Evu, že jde tak logicky nastavovat. I po letech, co jsem naposledy některé věci vymýšlel snadno přicházím, jak to vše nastavit.

Jen jedna klapka chodí divně. Když se vychyluje jako vztlaková klapka, je to OK, když dělá "butterfly", je to OK. Ale jako křidýlko chodí opačně. Sedím v dílně na židli, čumím jako puk na křídlo a není mi jasné, proč se to tak chová a jak to nastavit.

Pustil jsem se do uchycování kablíků v trupu, skočil jsem si domů na kafe a když jsem se vrátil, znova jsem si prohlédl nastavení rádia. Našel jsem to hned. Kalibrační křivka serva byla úplně nesmyslná. Vůbec nechápu, kdy jsem to takhle poondil.

Teď jdu dobíjet baterky a plánovat cestu. Sakra! Je to už od desíti a já tom mám 150 kilometrů. To nebude ráno žádné lážo plážo. To abych vstával se slepicema! A vůbec - mohu tam jet? Je to pro historiky do roku 1960. 1. let Luňáka - červen 1948. Je to dobrý!image


http://www.kolmanl.info