KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Létání - Déšť


publikováno:05.02.2005, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Provoz modelů, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=mletani2

Déšť vás může zastihnout ve vzduchu během letu i s modelem na zemi na stojánce. Otázkou je, zda déšť modelu vadí a zda vadí rádiu.

Podobně jako déšť bude na váš model působit i sníh, který se snadno na nebo v modelu rozpustí ve vodu.

Bezmotorové modely odolávají vodě a sněhu dobře. Trupy i křídla jsou většinou uzavřené s povrchy odolnými vodě - lamináty, potahovací fólie, laky. Déšť ani sníh jim nevadí.

Podobně jsou na tom motorové modely poháněné spalovacími motory. Spalovací motor není na vlhkost citlivý. U motorového modelu ale bývá na trupu více otevřených míst - motorový prostor, otevřený pilotnmí prostor a podobně. Tady už je na místě se zamyslet, zda pronikající kapky vody nemohou způsobit provlhnutí konstrukce modelu. Ne všechna lepidla jsou vodovzdorná!

U modelů poháněných elektromotorem je třeba chránit před vlhkostí motor. Ten je chlazen vzduchem a obsahuje-li vzduch kapičky vody, ty se dostávají do motoru a mohou způsobit zkraty v motoru. Stejně tak zapíchnutí modelu špicí s motorem do sněhu má podobné důsledky.

Vysílač byste měli před vodou také chránit. Drobný deštík nevadí, ale strhne-li se silný déšť, měli byste zabránit zatékání vody do křížových ovladačů. U palcového rádia stačí zvednout rádio tak, aby do ovladačů nepršelo. U pultového rádia je to horší. Někdy stačí se nad rádio naklonit. Jistější ale je, hodit přes vysílač igelitovou tašku nebo větrovku a co nejrychleji přistát.

Pokud vás déšť zastihne s modelem na stojánce a model nedokážete rychle rozložit a schovat v autě, můžete s výhodou použít zakrývací plachty z igelitové fólie, které lze za příznivé ceny koupit např. v potřebách pro zahrádkáře.

S deštěm jsou zejména v létě spojeny i bouřky. Bouřka je modeláře na letišti poměrně nebezpečná - viz Bezpečnost při bouřce. Kdo nevěří, může se přijet podívat na pomníček na okraji našeho letiště.

Plachtystálý odkaz / permalink
14.05.2006

Déšť vás může zastihnout i s modelem na zemi. Na stojánce na letišti nebo na kopci. Prostě nestačíte model před deštěm demontovat a schovat. Nebo jsou-li přeháňky, nestojí to za to model pořád uklízet a po dešti zase připravovat.

Proto se hodí mít po ruce plachtu, kterou lze model přikrýt a která model před deštěm ochrání.

Plachty se prodávají jako "zakrývací plachty". Jsou z igelitové fólie a v rozích mají oka, za která lze plachtu zajistit kolíky tak, aby ji nebral vítr. Lze je za příznivé ceny koupit např. v potřebách pro zahrádkáře nebo v obchodech typu Kaufland. Cena se pohybuje typicky kolem 40 - 70 Kč.

K plachtě je dobré mít 4 kolíky, kterými plachtu zajistíte před větrem.

S velikostí plachty to nepřežeňte. S příliš velkou plachtou se špatně manipuluje.

Pokud plachta zmokne a vy ji ještě vlhkou složíte do auta, vzpomeňte si na ni. Plachtu v suchu rozložte a nechte uschnout. Jinak vás v autě může překvapit nepříjemný zápach.


http://www.kolmanl.info