KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Co dělám? - Sobotní start raketoplánu Columbia Karla Jeřábka


publikováno:02.07.2012, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Moje záliby, co dělám, ..., na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=codelam

Po tříleté práci připravil Karel Jeřábek (Modelářský klub Severka Modelpark Suché) ke startu unikátní model raketoplánu Columbia. První pokus se uskutečnil 30.června 2012 na letišti Modelpark Suché.

Tah motorů je 60 kg, hmotnost celého soulodí osm a půl kilo. Mělo by to odstartovat, po vyhoření odhodit motory po stranách, po chvíli v cca 150 metrech by měl raketoplán odhodit velkou oranžovou nádrž a klouzavým letem přistát na dráhu. Vše ostatní se snese na padácích jako v reálu.

Během aktivace všech systémů se ukázala závada v okruhu jednoho z elektronických modulů. Tým kolem Karla Jeřábka se v příšerném vedru (na ploše bylo přes třicet) nejdříve pokusil závadu odstranit, potom vymysleli, jak problém obejít jiným postupem předstartovní přípravy.

Celý systém je dost složitý a v principu jde o zřetězené časovače. Vše se spustí nadzvednutím soulodí na startovací rampě (způsobené tahem motorů). Potom už časovače odhazují rakety, vymetávají padáky. Vlastní raketoplán je řízen rádiem. Pilot řídí odpojení raketoplánu od nádrže a klouzavý let na zem. Takový byl plán.

Po necelých dvou vteřinách musel Karel rádiem inicializovat záchranný systém, protože soulodí ztratilo stabilitu a začalo rotovat kolem příčné osy. To mu zafungovalo na výbornou a vše na padácích v pořádku sneslo na zem.

Na světě je ještě několik lidí, co se pokouší o stejnou věc, ale Karlovi to alespoň chvilku letělo. Já myslím, že ho to už nepustí. image Když jsem trochu nahlédl technickou složitost problému (předstartovní přípravy mají 60 bodů), tak ho obdivuji. To má v raketoplánu i zatahovací podvozky!


http://www.kolmanl.info