KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Hodnocení - Po třech letech používání


publikováno:10.05.2020, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci FrSky Taranis Q X7, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=frskyx7_hodn1

Rádio FrSky Taranis Q X7 používám tři roky. Jak ho po těch třech letech hodnotím?

image

Fungování rádia

Rádio během těch desítek hodin, které jsem s ním nalétal, ani jednou nezazlobilo. Nejdál jsem letěl 1000 metrů, létal jsem za mrazů -15 °C, létal jsem ve vedrech přes 35 °C. Občas se ozve "telemetrie ztracena" a zaznamenal jsem ve vzálenostech nad 500 metrů mžikové přepnutí do fail-safe. Jsou to ale záležitosti, které by šly pořešit pečlivějším umístěním antén. Hlášení "telemetrie ztracena" neovlivňuje řízení modelu.

Při manipulaci s modelem v dílně nebo před létáním občas řízení vypadne. Je to vlastnost systému a dá se jí předejít tím, že se s vysílačem nebudete přibližovat těsně k anténám přijímače. Pokud máte správně nastaven fail-safe a neroztočí se vám při výpadku motor, problém to není. U některých modelů to problém být může.

To, že se musí akumulátor během nabíjení z rádia vyndat, mě zas až tolik neotravovalo, nedělá se to zas tak často, rádio vydrží na jedno nabití dostatečně dlouho.

Kvalita

Rádio je lehké, počet ovladačů je dostačující a jediný diskomfort je pro mě tvrdý chod přepínačů. Přepínače by mohly přeskakovat přes zarážku kultivovaněji. To co jsem řekl o přepínačích, platí plnou měrou o otočném voliči, kterým se při nastavování rádia chodí po menu. Jecho chod není moc přesný, při procházení menu a stisku kolečka se často stane, že přeskočí v menu na vedlejší položku.

Bílá plastová krabice se snadno špiní, ale jinak je to rádio do nepohody. Nebojím se tahat vysílač na všemožná místa, vozím ho buď pohozený v autě mezi ostatními věcmi nebo v báglu a nepodařilo se mi ještě ohnout nebo ulomit nějaký přepínač. Plast krabice i provedení detailů je dostatečně bytelné. Nelétal jsem s vysílačem v silnějším dešti, nevím, co by se stalo, kdyby po vysílači tekla voda. Ale za slabšího deště jsem létal několikrát, vysílač pokrytý kapkami to přežil. A přežil i kapající vodu z hydroplánu.

OpenTX

OpenTX je systém, kde jde nastavit prakticky všechno, co vás napadne, je ale dobré držet se nějaké jedné filozofie nastavování. Jedna a tatáž funkcionalita jde nastavit různými způsoby a když u každého modelu zvolíte jinou filozofii, budete mít problémy, když budete potřebovat na modelu něco po půl roce nastavit. Budete koumat jak jsem to tenkrát sakra vymyslel.

Co je na OpenTX hodně nepříjemné, že cokoli uděláte, nijak se nepotvrzuje a nijak se nejde vrátit zpátky. Rádio se vás nezeptá "Mám změny uložit?" a nemáte možnost zvolit "Zrušit" a provedenou změnu zapomenout, vrátit původní nastavení. Přepnete v řádku něco a údaje za volbou se vynulují, když přepnete zpátky, nenaskočí ta původní číslíčka! To je podle mě velký diskomfort a dovede potrápit, když si někde na akci, na soutěži sáhnete omylem do nějakého nastavení. Řešením je dělat si v paměti rádia zálohy nastavení modelu.

Značka

Výrobce rádia je čínský, já jsem rádio kupoval od fy RC studio pana Urbánka. Ten vybudoval fungující systém podpory a ostatní značky by si z něho mohly brát příklad. Kupovat z Číny vyjde levněji, ale podle mě se vyplatí koupit od pana Urbánka.

To, že je výrobce čínský a to, že rádio používá systém OpenTX vyvíjený dobrovolnicky má dopady na používání rádia. Ono i u ostatních značek je třeba přistupovat k novinkám opatrně, zejména k novým verzím firmware, tady to ale platí dvojnásobně. Nejen firmware ale i hardware občas přichází od výrobce k zákazníkům neodladěný, řádně neotestovaný. Je třeba pečlivě sledovat komunitu uživatelů systému a počkat poměrně dlouho, až ostatní novinku otestují. Když byly výrobky FrSky výrazně levnější než konkurence, dalo se to pochopit, pečlivé testování u uživatelů, sledování diskuzních fór na internetu byla daň za nízkou pořizovací cenu. FrSky se však pomalu ale jistě tlači do vyšší cenové kategorie, ale kvalita vývoje tomu neodpovídá. Za vyšší cenu já si představuji vyšší uživatelský komfort.

Oznámení FrSky o přechodu na nový protokol ACCESS, oznámení důvodů proč tak činí a pozdější zjištění, že můj vysílač nejde na nový protokol upgradovat a hlavně že prakticky nebude nadále firmou podporován, bylo dalším indikátorem toho, jak firma přistupuje k zákazníkům. Tím okamžikem se můj vysílač stal morálně zastaralým, což je pro mě po dvou letech používání, kdy jsem rádio kupoval jako nový typ a budoval ekosystém přijímačů a čidel, relativně drahý experiment. Politika firmy FrSky není moc korektní, morální životnost jejich výrobků i při pohledu do minulosti je malá. Jsem zvyklý věci používat v horizontu pět, deset let a to asi nejsem cílová skupina tohoto výrobce. Čína image


http://www.kolmanl.info