KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Co dělám? - Dvakrát na stejném místě


publikováno:13.07.2017, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Moje záliby, co dělám, ..., na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=codelam

Byl jsem včera létat s žákem na louce v Praze. Byli jsme podruhé na stejném místě: mapy.cz, mírně svažitá louka 300 x 300 metrů.

image

Při létání jsem si uvědomil, jaký může být propastný rozdíl v podmínkách pro začátečníka na jednom a tom samém místě za zdánlivě stejných podmínek. Minule byl vítr 1.5 - 2 metry od jihovýchodu proti svahu, letadlo na třetinu plynu pomalu stoupalo, bez motoru jsme naklouzali mnoho minut. Včera vítr 1.5 až 2 metry u země, přes 4 metry ve sto metrech, foukalo od severozápadu, tedy po svahu dolů. Připomínám, že ten svah je obravdu mírný.

Vystoupat do třiceti padesáti metrů byl nekonečný boj na třičtvrtě plynu. Aby letadlo v horizontálním letu neklesalo, mudseli jsme letět na víc jak půl plynu. Letadlo tak letí o něco rychleji a pro adepta pilotáže pořád poměrně rychle a jeho reakce jsou o poznání ostřejší. Letadlo se tak pilotovi jeví méně hodné, neletí nahoru, baterka se dříve vybije.

Celý problém je v tom směru větru. I na tak mírném svahu způsobuje proudění vzduchu mírné klesání, říkáme, že to "splachuje". Letadlo musí překonávat toto klesání a k tomu je třeba vyšší výkon motoru. To ale vidím já, který na takové místo přijde už s nějakou zkušeností. Začátečník tyhle souvislosti nevidí, tomu se to jeví tak, že letadlo "divně letí".

Lekce ale dopadla dobře, vylétali jsme obě baterky. image Hůře dopadl muž, který přišel na louku během našeho létání s modelem o poznání lehčím, než byl náš Sky Surfer. Na rozdíl od nás, kteří jsme šli kvůli turbulenci co nejdál doprostřed louky, on zůstal na okraji louky schovaný před větrem za okrajem lesa. Odstartoval v závětří, vzápětí se model dostal do turbulence, ze které se pilot snažil uniknout směrem nahoru. Se vzrůstající výškou ale roste síla větru a tak se model začal nezadržitelně od pilota vzdalovat po větru. Pilot se to snaží řešit přidáváním plynu, aby se proti větru probil zpátky, ale výsledkem je další stoupání a couvání. S plným plynem pilot není schopen udržet model v přímém letu. Na hranici viditelnosti modelu to končí spirálou až do země do vysoké trávy a dlouhým beznadějným hledáním modelu. Pro jeho model nevhodné podmínky, nevhodná taktika letu od špatně zvoleného místa pro vzlet po létání od sebe po větru, špatné řešení krizového stavu. image


http://www.kolmanl.info