KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Otázky začátečníků - Nestane se akumulátorům něco v mrazu?


publikováno:05.03.2017, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci , na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=mbegin_qa

"Nestane se akumulátorům něco v mrazu?" Je to celkem logická otázka. Kdo se někdy podíval dovnitř akumulátoru, snadno pozná, že uvnitř je "chemie". Li-pol batrie jsou na omak měkké pytlíky s "něčím". Logicky tedy člověka napadne, zda nemůže to měkké, mazlavé v mrazu zmrznout a nenávratně se poškodit?

Nemůže. Alespoň v mrazech u nás běžných. Létal jsem v mrazech do -12°C a nic se mým akumulátorům nestalo a stejnou zkušenost mají i kamarádi modeláři.

Akumulátory však nedodají tolik energie jako za teplot nad nulou. Pokles výkonu může být klidně 10% nebo 20%. Akumulátorům se však nic nestane a pokud se s nimi přestěhujete do tepla, podají i po několika hodinách na mrazu standardní výkon, na který jste zvyklí. Je třeba s tím počítat. Model nebude tak rychle stoupat, pohonný akumulátor se dříve vybije, rádio se dříve vybije.

Pokud však máte někde v modelu nebo vysílači starý akumulátor, který je na konci svého života, s tím v mrazu neuspějete. Jeho napětí klesne tak rychle, že vám zařízení jím napájené nebude fungovat.


http://www.kolmanl.info