image

Řízení modelu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

02.07.2010

Výuka řízení modelu je dlouhodobá záležitost. Vlastně nikdy nekončí. Život staví před pilota modelu stále nové situace se kterými se musí vyrovnat. Někdy to končí jen zrychleným pulzem, někdy oroseným čelem a někdy i třískami. Vždy je to cenná zkušenost.

Je vždycky lepší o takových situacích přemýšlet dříve než nastanou, je lepší být připraven a jednat racionálně. A také je dobré si takové situace nacvičit třeba v bezpečné výšce dříve, než nastanou nízko nad zemí. Cvičení má výhodu i v tom, že si zafixujete správné řešení situace, protože instinktivní jednání často vede ke zhoršení situace nebo ke katastrofě - rozbití modelu.

Metodika

Příprava pilota by měla probíhat alespoň trochu systematicky, metodicky. Je těžké popsat výuku létání s modely tak, aby to vyhovovalo každému. Každý přistupuje k létání s modely jinak. Někdo vážněji, chce se dozvědět více o oboru letectví, někdo to bere jako chvilkovou zábavu, nebo prostě zábavu. Lidé mají různé schopnosti, různé možnosti finanční a časové, liší se i tím, co o letadlech před svými prvními pokusy o let s modelem ví.

Snažím se zde podat návod ke zvládnutí pilotáže modelů tak, aby to pochopil každý. Ti nadanější a ti, co mají na tento koníček více času, budou postupovat rychleji, ti, co nemají tolik času, budou postupovat pomaleji. Ale ať se jedná o kohokoli, je výhodou před tím, než vezmete do ruky vysílač a hodíte model do vzduchu, vědět, co vás může čekat, o co byste se měli snažit.

  • Jak má let modelu vypadat - Je dobré vidět a vědět, jak vypadá normální let modelu. Pozorováním letu jiných pilotů se dá leccos naučit, leccos pochopit. Koukat na let jiného modelu (a modeláře) je třeba se naučit, také to chce nějakou zkušenost, čas. Možná vám pomohou komentovaná videa.
  • První model - model s elektropohonem - výběr modelu, příprava na létání, první pilotní pokusy
  • První model - bezmotorový kluzák - začátky s bezmotorovým kluzákem. Bezmotorový kluzák má oproti modelům s motorem nevýhodu krátkého letu. Já to ale jako nevýhodu nevidím. Krátké lety jsou dle mého názoru pro začátečníka spíše výhodou a počty "naházených" letů s v budoucnu zůročí.
  • Jak létat na svahu - Létání na svahu není žádná věda. Když to pěkně nosí, je to jednodušší, než v termice, protože létáte ve své blízkosti a místo proměnlivé termiky vás nese stabilnější svahové proudění. Těžší je to v tom, že nad loukou můžete letět kamkoli a přistát kdekoli. Na svahu musí letadlo letět tam, kam chcete vy.
  • Let v termice - Letání v termice lze provozovat v rovinách i na kopcích. Je to přirozené pokračování létání s větroni a zdokonalování pilota větroně, každý se dříve či později při svém létání s termikou "potká".

Jak má let modelu vypadatimage následující stránka