¦ Kontakt ¦ Hledat image

Mikrořadiče stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.12.2019

Arduino, Raspberry, Picaxe, Intel Edison, BigClown, Digispark, Wemos, Nucleo, ATtiny, Micro:bit - tyhle a plno jiných názvů lítá okolo nás deset let. V modelářských diskuzích se občas objeví rada "to se dá jednoduše vyřešit mikropočítačem". Většinou se tím myslí mikrořadič (microcontroller). Mikropočítačem (microcomputer) je z uvedených typů jen Raspberry a Intel Edison.

Procesorů je na výběr mnoho, systémů vývojových a aplikačních desek (platforem), ve kterých jsou tyto procesory použity, je také mnoho. Těžko se v tom jeden orientuje.

Mezi modeláři je hodně rozšířeno používání platformy Picaxe. Velkou zásluhu na tom bezesporu má publikační činnost Michala Černého, například zde: RoboDoupě , nebo v časopisu RC revue. Další rozšířenou platformou je Arduino. Použití Picaxe je mezi leteckými modeláři, lodičkáři a mašinkáři zejména v jednoduchých zapojeních řešících jednoduché funkce, Arduino má asi největší rozšíření mezi těmi, co se zabývají výrobou CNC strojů. Michal Černý porovnává obě platformy zde: Arduino versus PICAXE. V poslední době se objevila v Čechách vzniklá platforma BigClown.

Těch platforem je ale více a jsou založeny na různých procesorech. Pokud se má člověk rozhodnout pro jednu z nich, musí přemýšlet o tom, jakou má ta která platforma budoucnost, zda třeba po roce dvou nezanikne, jak jsou dostupné výukové materiály, jak je široká a jak je zaměřená komunita lidí okolo nich, jské má platforma limity z hlediska výkonnosti nebo spotřeby elektrické energie a samozřejmě je důležitá i cena jednotlivých komponent.

Proč jsem s tím začal stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.12.2019

S elektronikou jsem udělal zkušenost už jako kluk (1975-85). Tranzistory, odpory, kondenzátory, cívky, hrající rádio. Později digitální elektronika v podobě hradel, blikačky, bzučáky a ještě později výroba periferií k mikropočítači ZX Spectrum. Vyráběl jsem plošné spoje, pájel, oživoval zapojení. Po studijích jsem se oženil a tahle oblast mého zájmu šla stranou. Když se před pěti lety přede mnou objevilo Raspberry (mikrocomputer) a řada mikrořadičů (microcontroller), vždycky jsem si říkal, nech to být, je to další žrout času! image

image

Před několika týdny jsem sestavil ze stavebnice pilu se střídavým motorem. Objednal jsem si kompletní dodávku včetně regulátoru a servotesteru, kterým se motor pily řídí.

image

Když jsem vše zapojil, regulátor vyžadoval pípáním plný plyn, stažený plyn, servotesterem jsem jeho požadavek obsloužil a kotouč pily se roztočil. První řezy OK, vypadá to, že s pilkou budu spokojený. Při dalších pokusech se však vše chovalo divně, buď se mi nedařilo provést úvodní sekvenci a motor roztočit, nebo naopak motor nešel potenciometrem servotesteru zastavit. I kdyby bylo vše v pořádku, ovládání pily servotesterem ve spojení s regulátorem, který vyžaduje takovou inicializaci po připojení k napájení, se mi začalo jevit jako silně nepraktické. A hned mě napadlo, že by to mohl pořešit nějaký mikrokontrolér. image


zpátky na: Přehled materiálů │ dál na: Volba platformy .. Tipy pro dílnu


přehled kapitol:

 1. Dílna
 2. Dílna jako pracovní místo
 3. Ochrana zdraví
 4. Skladování
 5. První nářadí
 6. Nářadí
 7. Vybavení dílny
 8. Kreslení výkresů
 9. Materiály v leteckém modelářství
 10. Dřevo
 11. Překližka
 12. Jiné materiály ze dřeva
 13. Balsa
 14. Plasty
 15. Plasty podrobněji
 16. Pěnové plasty
 17. Polotovary z pěnových plastů
 18. Kompozity
 19. Lepidla
 20. Potahování
 21. Barvy
 22. Stříkání
 23. Adresář prodejců materiálů pro modeláře
 24. CNC
 25. CNC router
 26. CNC horký drát
 27. 3D tisk
 28. 3D tisk DLP
 29. Dohled
 30. Fusion 360
 31. Listování vybavením dílny
 32. Přehled materiálů
 33. Mikrořadiče
 34. Tipy pro dílnu
 35. Dílna - Adresář
 36. Dílna - Pojmy
 37. Slovníček
 38. Co je tu nového

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)