image

Fotografie LF-107 Luňákstálý odkaz / permalink

06.10.2003

image
brzdy na spodním povrchu křídla

image
brzdy na horním povrchu křídla a vysunuté vztlajkové klapky
patrný je taky nápis NEZVEDAT na vztlakové klapce

Vzpomínkastálý odkaz / permalink
08.01.2008

Vždy mě potěší, když návštěva mého webu vybudí u někoho nějaké emoce, vzpomínku. Třeba tyto fotografie Luňáka:

Náhodou jsem otevřel vaše stránky při hledání informací o Luňáku. U vzniku těch dvou fotografií vysunutých klapek na křídle skutečného Luňáka jsem před lety osobně byl. Psal se říjen roku 1986 a na letišti ve Zbraslavicích se začínal psát příběh, jak se později ukázalo dlouhý a spletitý.
Znovuobnovení létání Luňáka(ů) na tehdejším "svazarmovském" nebi. Dnes je to přes 21 let, tak jen stručně. Luňák na fotografijích je OK-0827 výrobní číslo 39, rok výroby 1950 a visel od konce šedesátých let až do podzimu 1986 pod střechou hangáru ve Zbraslavicích, kdy byl svěšen za účelem generální opravy. Tehdy jsme s kamarády v aeroklubu jen velmi matně tušili, co nás všechno čeká, než Luňák opět oficiálně vzlétne.

Věděli jsme jen, že to bude dlouho. Nakonec to bylo šest a půl roku. 26.12.1992 byl zalétnut s novou imatrikulační značkou OK-0927 a od března 1993 mu bylo tehdejší SLI vydáno osvědčení letové způsobilosti v kategorii special.

A kdy letěl poprvé neoficiálně? Tak to právě bylo některou upršenou říjnovou sobotu roku 1986. Nadšení převyšovalo rozum, a tak bylo potřeba počkat jenom "na vhodnou konstelaci". No nebyl to pravda plnohodnotný let. Jen spíše skok do pár metrů výšky a pár set do dálky. Ke startu jsme tekrát použili dvě za sebou svázaná aerovleková lana a starou Octavii kombi sloužící tehdy už jen k tahání lan od navijáku. Ty fotky tenkrát dělal Jirka Hodan a některé z "nezávadných" použil ve svém článku v L+K o modelu-kitu Luňáka od tehdejší Modely.

Náš zbraslavický Luňák byl pak na podzim roku 1996 prodán do Anglie, kde létá ke spokojenosti majitele dodnes, včetně akrobacie. Ve Zbraslavicích na letišti provozujeme nadále Luňáka OK-0918, který je majetkem NTM.

Toť vše. Luňáku OK-0927 jsem kdysi věnoval kus života.

Richard Jensen


imageVidea