image

Po měsíci používání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.08.2020

S kamerou GoPro 360 MAX jsem hned začal intenzivně pracovat. Jak vypadaly první kroky?

Zkusil jsem natočit nějaké záběry, zkusil jsem pořídit nějaké fotky a potom jsem začal bádat, jak pořízený materiál zpracovat. Záhy jsem zjistil, že to není tak jednoduché. Jasné vše bylo, když bych přistoupil na hru, že něco natočím, postříhám v telefonu a zveřejním z telefonu. Tedy tak to tlačí reklama GoPro do budoucích majitelů kamery.

Já ale s natočeným materiálem chci pracovat v PC-čku s velkým monitorem, ne v telefonu na maličkém displeji! Už jen to, že chci natočit více akcí a stříhat později, vylučuje workflow střihu v telefonu. Telefon prostě materiál z více akcí nepobere paměťově! A paměťová karta kamery taky ne! Já potřebuji natočený materiál stáhnout z paměťové karty kamery na disk, zaarchivovat a začít pracovat s natočeným materiálem někdy později. A taky spojit v jednom filmečku záběry z různých kamer.

Velké objemy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.08.2020

První, s čím jsem se u kamery GoPro 360 MAX potýkal, je velikost archivovaných a zpracovávaných souborů.

Bavíme se o videu a bavíme se o videu typickém pro tuto kameru, tedy o videu zaznamenávajícím celý prostor okolo kamery. Kamera zaznamenává video do souboru s příponou .360, to je proprietární formát firmy GoPro a do střižny nejde nahrát, nelze ho přímo zpracovávat. Musí se nejdříve převést programem od GoPro. Možnosti, na co zdrojové video převést, jsou tři: formát cineform, hevc, h264. Hevc formát je nejúspornější formát, zabere nejméně místa na disku, ke stříhání se ale nehodí, protože na dekomprimaci videa je potřeba velký výkon procesoru. Lépe je na tom h264, ten je na disku trochu větší, ale střižna s ním dokáže pracovat. Nejlepší pro střih je formát cineform, ten poskytuje nejvyšší kvalitu obrazu. Rozdíl kvality oproti h264 a hevc je viditelný. Daní za kvalitu je velikost souborů.

 • .360 - záznam 8 minut stažený z paměťové karty - 3.72 GB
 • .mp4 - záznam převedený do formátu h264 - 3.31 GB
 • .mp4 - záznam převedený do formátu hevc - 1.86GB
 • .mov - záznam převedený do formátu cineform - 36.6 GB

Z toho je patrné, že pokud jste pracovali s videem z kamer GoPro a podobných, v případě přechodu na zpracování sférických "360" záběrů je potřeba počítat s tím, že požadavek na kapacitu disků vzroste více jak 10x! Má to další souvislosti. Kopírování souborů mezi disky, jejich zálohování, to vše trvá 10x déle!

Plyne z toho, že začnete-li pracovat s těmito soubory, budete potřebovat větší disky, rychlejší disky a rychlejší propojení mezi nimi. A staré disky s FAT32 použit nejde, tento formát neumožňuje se soubory pracovat, musí být NTFS.


zpátky na: GoPro 360 MAX │ dál: Kamera v modu Hero


přehled kapitol:

 1. GoPro 360 MAX
 2. Po měsíci používání
 3. Kamera v modu Hero
 4. Poprvé na letadle
 5. Střih "fix"
 6. Střih 360-kového videa
 7. Ukázky videí z GoPro MAX
 8. Fotky

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | GoPro 360 MAX)