image

Dronelinkstálý odkaz / permalink

09.06.2021

Dronelink je aplikace, kterou lze dron ovládat místo aplikací DJI Fly. Umožňuje automatický let, kdy dron plní předem zadané úlohy. Let lze předem připravit v jiné aplikaci v pohodlí domova na velkém monitoru. Dron je po spuštění programu řízen po trase letu místo kniply ovladače a vašima rukama programem a vykonává zadané příkazy. Fotografuje, filmuje, sleduje kamerou i svým natočením body zájmu, stoupá a klesá.

image

web: www.dronelink.com

Představu, jak se s programem pracuje, si dobře uděláte z tohoto videa:

Důležitou vlastností plánovače mise je možnost přehrát si celou misi nanečisto. Program ukazuje, co vidí kamera, a dá se tak zkontrolovat, zda naprogramovaný záběr bude fungovat filmařsky. Není to dokonalé, protože se ukazuje jen relief krajiny a na něm natažená ortofotomapa, ale k poladění pohybu a přechodu mezi záběry to stačí. Co v plánovači chybí, je informace o výšce nad terénem zjištěná z mapy. V kopcovitém terénu je tak třeba odečítat výšky bodů zájmu z jiné mapy a zadávat, o kolik jsou ta místa níže nebo výše než bod vzletu. Když bod vzletu posunete do jiného místa a do jiné výšky, musíte potom všechny ty relativní výškové údaje upravit. Ono je to v praxi složitější, protože okolo vás mohou být nejen kopce a údolí, ale okolní terén bývá také porostlý stromy a doma u počítače není úplně jasné, zda ty stromy jsou vysoké deset, dvacet nebo třicet metrů.

Program podporuje fotografování panoramat 360. Umí sám ve zvoleném místě nafotit sérii snímků kolem sebe, ze kterých jde potm panorama složit.

Co je dobré o Dronelinku předem vědět:

 • Dronelink neprogramuje dron a ten neletí autonomně podle zadaného programu. Dron je řízen pokyny z aplikace z telefonu.
 • Přijdete-li o spojení řídící jednotka - dron, dron nepoletí dál podle naprogramované trasy, ale přejde do režimu RTH. To může být problém, protože dron se vydá přímou cestou k místu vzletu a to může být přes překážky.
 • Plynulost řízení je závislá na výkonu telefonu.

V praktickém provozu je třeba počítat s tím, že poloha dle GPS má nějakou omezenou přesnost a může se v průběhu dne měnit. Vymyslíte si let těsně podél aleje, všechno sedí a funguje, pak spustíte program podruhé a dron chce letět korunami stromů. Poloha mezitím utekla o několik metrů a tak i dron se snaží letět o několik metrů posunutou trasu.

Potom jsou různé "nedokonalosti" aplikace, chyby návrhu. Třeba když startujete program, dron jako první mění výšku na výšku prvního bodu letu a až potom se přesouvá na jeho pozici. Skončíte let podle programu někde ve třiceti metrech, spustíte program znova a máte-li první bod ve výšce dva metry nad terénem, dron jako první vyklesá až nad zem a potom se vydá přes případné překážky k prvnímu bodu.

Při nákupu je dobré si rozmyslet kterou verzi kupujete, některé užitečné věci jsou až v těch dražších verzích. Naštěstí se dá doplatit a upgradovat na vyšší verzi. Dobré je, že jednou platbou získáváte program pro Anfroid i iPhone.

Přepínání mezi aplikacemistálý odkaz / permalink

15.06.2021

Dronelink umí spoustu věcí stejně jako originální aplikace k dronu DJI Fly. Ne však úplně všechno. Je dobré vědět, že přepnutí mezi aplikacemi můžete provést i za letu.

Není nutné s dronem přistávat, vyskočit z jedné aplikace a startovat druhou aplikaci, lze to udělat za letu. Ušetříte tak energii v akumulátorech a hlavně čas, když potřebujete být v tom místě s prací co nejdříve hotovi, abyste nerušili.

Komunikaci s dronem obstarává ovladač, řízení dronu, přenos telemetrie i přenos obrazu. Aplikace v telefonu je jen konzument. Lze tak aplikaci shodit a letět a řídit dron i bez aplikace a dokonce i bez telefonu. Proto lze během letu z aplikace vyskočit a zase ji spustit.


zpátky na: Litchi │ dál: Ukázky


přehled kapitol:

 1. DJI Mavic Air 2
 2. Zkušenosti z provozu
 3. Fotografie 360
 4. Akumulátory
 5. Litchi
 6. Dronelink
 7. Ukázky
 8. Pro inspiraci

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | DJI Mavic Air 2)