¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Co je tady o videu nového

Video

Rode Wireless GOstálý odkaz / permalink

18.08.2019

Když profesionální filmaři filmují, je na place zvukař, který drží mikrofon na tyči nad mluvícími herci mimo záběr, protože jinak nejde dobře zachytit jejich hlasy. Amatér si dá směrový mikrofon na kameru a tak alespoň trochu zlepší srozumitelnost řeči. Vždycky to však řešení není. Někdy se musí použít klopový mikrofon. K tomu lze dobře využít i chytrý telefon, který poslouží jako záznamník zvuku.

image

Když si člověk přinese domů záznam v kameře a záznam zvuku v telefonu, nastane problém, jak synchronizovat obraz z kamery a zvuk z telefonu. Pomáhám si tlesknutím, které je vidět ve stopě zvuku z kamery i ve stopě zvuku z telefonu. Ale stejně to je pracné, protože zapínání snímání kamery a zapínání záznamu zvuku v telefonu probíhá v různou chvíli a v různém rytmu. Zjednodušit se to dá bezdrátovým připojením mikrofonu. U kamery je přijímač, u mikrofonu vysílač, záznam obrazu a zvuku je tak synchronní.

Když fy Rode uvedla na trh svůj systém Wireless GO, hned jsem si řekl: To je ono! Dvě malé krabičky snadno přenositelné v brašničce, jedna z nich může být dokonce klopovým mikrofonem! Jednu krabičku dáš na kameru nebo fotoaparát a druhou propojíš s mikrofonem, nebo ji použiješ jako klopový mikrofon. A přeneseš zvuk na sedmdesát metrů daleko a je to digitál.

Filmoval jsem třeba doma a mikrofon jsem nastražil k vnučce. Pohyboval jsem se s kamerou tři čtyři metry od ní, ale její hlas mám detailně zachycený. Jako kdyby u ní stál zvukař a držel mikrofon nad její hlavou.

Je to první zařízení, které má jednoduché a hlavně spolehlivé ovládání. Spáruje se to jednou a každé další zapnutí to bez problému komunikuje. Když chci apkou od Sonyho ovládat foťák a6400, apka chce komunikovat s kamerou x3000, když chci apkou ovládat kameru x3000, apka chce komunikovat s foťákem a6400. Abych to změnil, musím telefonem oskenovat QR kód na kameře. Vopruz! Doma se do toho ještě plete domácí wifina, v autě wifi v autě. U Wireles Go podržím tři vteřiny tlačítko a je zapnuto, znova podržím tři vteřiny tlačítko a je vypnuto. U vysílače i přijímače jsou oba stavy bezpečně rozeznatelné.

Jediné, co bych tomu vytknul, je uchycení protivětrné ochrany vestavěného mikrofonu vysílače. To moc nedrží a dovedu si představit, že tu malou kočku ztratím.

(zveřejněno na stránce Co je tady o videu nového)

print tisk