¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Údržba

LF-107 Luňák 4m

Teď už opravdu musímstálý odkaz / permalink

17.09.2009

Teď už opravdu musím dodělat opravy Luňáka! Létal jsem pořád s Foxem a když jsem ho rozbil, tak zase nastalo mé motorářské období. Na Luňáka stále nebyl čas! Jestli si ale chci na podzim pořádně zasvahovat a na Rané polétat, tak musím opravy dodělat.

image

Nové přepážky už mám vyřezané dávno. Uspořádání vnitřku trupu mám teď jinak. Serva výškovky a směrovky umístěná za opěradlem sedačky se posunula ke dnu trupu a zlepšil se tak přístup ke šroubům přiahujícím křídla k trupu. Přijímač, který byl za sedačkou nahoře po deklíkem a který byl odsunutelný kvůli manipulaci s těmi šrouby do křídla, se přesunul na dno kabiny pod sedačku. Servo vypínání háčku bylo za palubní deskou. Teď je taky dole pod sedačkou. A Luňák bude konečně mít pilota!

Lepení přepážek jsem taky odkládal kvůli mé "nechuti" pracovat s epoxidem. Nemohu to dělat v dílně. Přepážky lepím epoxidem a spoje vždy olaminuji. Musím být venku, abych nepřišel do styku s výpary vznikajícími při míchání pryskyřice a tužidla, jinak oteču. A když jsem měl dvakrát nebo třikrát chuť to lepení provést, tak se dalo nečekaně do deště.

Včera jsem vynesl vše potřebné za dům, navlékl rukavice, rozmíchal laminovací pryskyřici a přepážky konečně zalepil. Byla to práce na půlhodinku (předtím čtvrt hodiny stříhání tkaniny a podobně). Pofukoval větřík a větral tak dokonale moje "pracoviště". Musím si jen dávat pozor, abych se někde neumatlal a abych necivěl do trupu moc zblízka. Když bylo hotovo, šel štětec, kalíšek, hadr a rukavice do popelnice, trup do dílny a já rychle pryč.

Dopadlo to dobře. Obyčejně mě už hodinu po akci začínají svědit pysky a mezi prsty na rukou. Teď nic. Druhou zkouškou je ale ořezání přesahující tkaniny, dokud je to vše ještě gumové. To dělám v dílně, protože venku už je tma. Mám sice puštěný ventilátor, ale to nic neřeší.

Ráno se budím s napětím. To už obvykle mívám oteklá víčka, pysky jak černoch a svědí mě celé tělo. Dnes nic! Dopadlo to dobře. Jdu dobrousit jehličky koukající z tkaniny a zkouším instalaci serv. Vypadá to dobře. Už chybí jen drobnosti a Luňák bude zase letuschopný!

(zveřejněno na stránce Údržba)

print tisk