¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Létání s Long Shotem

Long Shot 2

Na nový svahstálý odkaz / permalink

13.08.2012

Celý týden ležím v posteli. V neděli mi konečně začíná chutnat jíst a tak si říkám, že bych mohl vylézt odpoledne ven, když je tak pěkný den.

Kousek od domu mám svah, na který už půl roku koukám, když jedu okolo autem. Dneska fouká vítr ze směru 40 - severovýchod a to by mělo být ono. V rámci rekonvalescece to půjdu s Long Shotem zkusit.

image

Ke svahu to mám pár stovek metrů po silnici z kopce, jsem tam za chvilku. Jsou to velké terasy ve svahu, ještě nedávno tu byl přestárlý sad. Nahoře nad svahem je zpustlá louka, ze které se dá startovat, a pro přistání je tu pruh zbytků jetele.

image

Fouká přes pět metrů, chvílemi to zesílí přes sedm. Zblízka je terén pode mnou dost nevábný. I když byly terasy z jara vyčištěny od roští, teď už tu je zase metrový porost. Šípky, ostružiní, kopřivy. Součástí svahu je vedení vysokého napětí, vrchol stožáru, který stojí uprostřed délky svahu, je ale pode mnou daleko vepředu.

Hážu Long Shota klasickým hodem z kraje louky nad roští pode mnou. Hrana ho hned povystrčí o pět metrů nahoru. Postrkuji trim výškovky trochu dopředu, aby se Long Shot rozjel a zkouším létat nad hranou trochu ostřeji. Jediné dva stromy, které tu nahoře zbyly se ukazují jako nepříjemná překážka. Vím už ze skušenosti, že takové to "to mám k tomu stromu ještě nejmíň deset metrů" končívá v koruně stromu a tak létám otočky nalevo i napravo v bezpečné vzdálenosti od stromů. Jsou velké, suché - na ty by se špatně lezlo. Tím se ale báze po které mohu hranu hoblovat dost zkracuje image

Zatáčím od hrany dopředu do prostoru nad terasy, ale tam to zdaleka tolik nenosí. Musím zase trim výškovky posunout o dva zoubky zpátky. Čekal jsem, že stoupání kolem svahu bude homogenní, ale opak je pravdou. Na jednom místě Long Shot stoupá a jsem hned o padesát metrů výše, kousek vedle mám problém s lehkým letadlem udržet výšku a propadám se dolů pod úroveň hrany do nepřátelského prostoru plného roští a kopřiv. Motor, kterým bych se zachraňoval, nemám a vidina přistání v tom terénu dole mě opravdu straší. Pracně se zdola škrábu zpátky k hraně.

Nakonec je z toho takové katolické létání vysoko nad svahem. Čekal jsem, že si budu řádit u nosu image

Když jsem doma koukal do mapy, tak jsem zjistil, že to vysoké napětí je jen 150 metrů před hranou. To není tak daleko, jak jsem odhadl na místě! Místo jako takové mě nepřesvědčilo. Svahové létání těsně nad terénem tu provozovat nejde a tak nemám důvod chodit právě sem. Létání ve svahovém proudění v prostoru nad horami mohu praktikovat hned za domem.

(zveřejněno na stránce Létání s Long Shotem)

print tisk