¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Zálet stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

Původně jsem chtěl Easystara zalétnout u nás mezi domy. Vylezl jsem v pantoflích ven, postavil se do jednoho rohu stromy nezarostlé části dvorku a hodil EasyStara do druhého rohu. Éro překvapivě dobře klouže a letí samo. Chci zatočit, ale nic to nedělá. 40 m co mám k protějšímu domu ryvhle ubývá a tak EasyStara přibíjím do roští na kraji chodníku. Že to nebyl dobrý nápad to tady házet už je jasné. Ostatně podívejte se na mapku.

image

Jedu tedy pokorně na letiště. Kluci se mi smějou, že mám pořád menší a menší letadla.

Hážu EasyStara nad louku. Letí krásně, sám a daleko. Jen ta směrovka nazabírá. Když jdu pro letadlo do plochy letiště, dochází mi, proč to nezatáčí. Pořád hrabu do směrovky, ale musím přece řídit kniplem křidélek!

Další hod už spouštím motor. Stále se musím přesvědčovat, kterou rukou mám řídit směr. Model letí v horizontu na 1/3 plynu. Směrovka i výškovka se mi jeví přiměřeně účinné. Model opravdu dobře klouže. Velmi rychle si na něj zvykám a začínám chápat, proč si ho pořizují i zkušení piloti. Dá se s ním totiž blbnout! image

Umí to letět skoro samo - vlastně úplně samo, ale když se trochu přidá plyn, tak se s ním dají létat ostré zatáčky, přemety. Plyn v této konfiguraci využívám tak od 1/4 do 3/4. Supr jsou s tímto modelem přízemní lety. Zatáčky na uchu se dají točit opravdu se škrtáním o nejvyšší stébla trávy. Éro jak je ušaté, tak v zatáčce pěkně drží stopu a nesklouzává po křídle.

Model je ve vzduchu dobže čitelný. Zkouším s ním letět nad zemí stovky metrů daleko, zda nebudou potíže s dosahem (Duplex R4). Rádio ani nepíplo. V 350 m jsem ještě model ve vzduchu četl dobře, 400 m daleho více proti světlu už jsem měl problémy. Kdyby to nebylo tak stabilní letadlo, tak bych měl potíže se vrátit k sobě.

Tyhle "dálkové" pokusy jsou modelu málem osudné. Zrovna ve chvíli, kdy vlétávám v asi 20 metrech nad dráhu (pro velká letadla), registruji zleva Martina s letadlem asi na finále. Tlačím model k zemi. Martin reaguje také, přidává plyn a stoupá. Uf!

S modelem jsem se vypravil také nahoru na kopec. Fouká slabounce, ale model se docela drží. Krásně se s ním točí osmičky těsně u svahu a stačilo by jen trochu více větru a zasvahoval bych se sním moc pěkně.

Létání končím po 37 minutách chodu motoru. Nalétal jsem hodinu. To jsem nečekal! Doma jsem do baterek dobil 1260 mAh.

(zveřejněno na stránce Multiplex EasyStar)